Son dönem hayatımıza dair birçok alanda faturalar ve masraflar beklentimizin çok üzerinde artmış durumda. Hal böyle olunca tasarruf tedbirleri birçoğumuzun yaşamını meşgul eden konular arasında yer alıyor. Bu konulardan birisi de çamaşır yıkarken yapabileceğimiz tasarruf tedbirleri. Hepimizi ilgilendiren bir konu olarak çamaşır yıkarken çok para harcamamızı önleyen 6 tavsiye ile siz de faturalarınızda büyük bir artış yaşayabilir ve bütçeniz için olumlu bir adım atabilirsiniz. İşte çamaşır yıkarken çok para harcamamak için alabileceğiniz bazı önlemler!

Kurutma Makinesi Kullanmayı Sınırlandırın

Çamaşır yıkamak eziyet olmaktan çıkalı uzun yıllar oldu ama hala çok da keyifli olduğu söylenemez hiçbirimiz için. Beyazlar, renkliler, sentetikler, hassaslar ve pamuklular derken tam dolmayan makineler ve gözümüzü korkutan elektrik faturaları ile iş gittikçe daha da yıpratıcı bir hale bürünebiliyor. Öyle ki gelen faturaların önemli bir kısmı bu sürekli döngüden etkileniyor. Peki ya daha az masraf çıkarmak için hangi yöntemler işe yarayabilir?

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Kurutma makinesi zorunlu olmayabilir...

Eğer güneş alan bir kentte yaşıyor ve hava döngüsü iyi bir balkona sahipseniz, çamaşırlarınız 3-4 saatte çok daha sağlıklı bir şekilde kuruyacaktır. üstelik ekolojik dengeye minik bir katkıda da bulunmuş olacaksınızdır.

Çamaşırlar aslında o kadar kirli olmayabilir...

Çamaşırlarınızın çoğu genellikle ter ya da toza maruz kalırlar sadece... Bu çamaşırları uzun programda ve yüksek sıcaklıkta yıkamaya aslında hiçte ihtiyaç olmadığı gibi düşük sıcaklık ve hızlı bir program bütün ihtiyacınızı yeterince karşılayacaktır.

Birim fiyatların ucuz ya da pahalı olduğu saatleri aklınızda tutun

Özellikle yeni makineler her ne kadar yüksek enerji tasarrufuna sahip olsalar da bu makinelerden daha fazla tasarruf etmek hala mümkündür. Saat 17:00 den önce yıkama ya da kurutma işleminiz biterse %10 kadar saat 22:00'den sonra işlemlerinize başlarsanız %15-20 kadar tasarruf edebilirsiniz. Dolayısıyla bu saatlere dikkat ettiğiniz takdirde faturalarında bir düşüş yaşayacaksınız.

Fazla deterjan fazla temizlik değildir.

Çamaşır yıkama görevini üstlenen çoğu insan makinelerin deterjan gözlerinin genişliğine aldanır... oysaki her zaman kullandığınız ölçünün yarısını bile denediğinizde ihtiyacınız olan temiz çamaşırları elde etmek mümkündür. bir kaç gözlem ne istediğinizi bulmanızı sağlayacaktır.