Evimizin belki de en önemli eşyalarından birisi olan çamaşır makineleri, gerçekten de yaşamlarımıza girdiği ilk günden beri adeta hayat kurtarıcı bir pozisyonda. Ancak belirli aralıklarla gerekli temizliğinin ve bakımının yapılmaması halinde makinelerimizde bazı problemlerle karşı kaşıya kalmaya başlayabiliriz. Çamaşırların temiz yıkanmaması ya da makinede kötü koku oluşumu bu problemlerden bazıları. Peki ama bu şekilde bir sorun ortaya çıktığında ve çamaşır makinenizde kötü bir koku oluştuğunda neler yapabilirsiniz? İşte çamaşır makinesinde istenmeyen kötü kokulardan kurtulmak için yapabilecekleriniz!

Siyah Lekeler ve Kötü Kokular

Çamaşır makinenizin kullanımına bağlı olarak karşılaşabileceğiniz birtakım problemlerin olması oldukça doğal bir durum. Bu konuda şunu söyleyebiliriz ki, emin olun bu bir tek sizin başınıza gelen bir sorun değil. Özellikle bir süre boyunca çamaşır makinenizin genel temizliğini yapmamışsanız, makinenin iç alanlarında ve kapak bölgesinde siyah lekelenmelerle birlikte kazandan gelen kötü bir kokuya şahit olabilirsiniz. Peki ama son derece doğal bir durum olan leke ve koku olayına karşılık ne yapabiliriz? Bunun için elbette uygulayabileceğimiz bazı önlemler ve yöntemler bulunuyor. İşte bu yöntemlerden bazıları!

Karbonat Mucizesini Deneyin

Çamaşır makinenizde oluşan siyah lekelenmelere ve kötü kokulara karşı uygulayabileceğiniz en basit yöntemlerin başında karbonatla temizlik yöntemi geliyor. Bunun için öncelikle makinenizin deterjan gözüne bir miktar tuz, karbonat ve sirke ilave ederek yüksek sıcaklıkta ve herhangi bir çamaşır koymadan makineyi boş olarak çalıştıralım. Ardından karbonat kalıntılarını temizlemek için yeniden sıcak derecede ve boş olarak yıkayalım. İşlem sona erdiğinde çamaşır makinesinin kapağını açarak havalandıralım. 

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Bunun yanı sıra özellikle son yıllardaki birçok çamaşır makinesinde kazan temizleme programı bulunuyor. Aslında bu özellikle de çamaşır makinenizi belirli periyodlarla boş olarak çalıştırarak tepeden tırnağa bir kazan temizliği yapabilmek mümkün. Eğer örneğin ayda bir defa olacak şekilde makinenizi kazan temizliği programında ve boş olarak çalıştırırsanız yazımızın başında bahsetmiş olduğumuz kötü koku ve siyah lekelenmelerin daha başında önünde geçmiş olabilirsiniz. Fakat yine de böyle bir durum oluşmuşsa karbonat desteği ile bu kokulardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.