Çamaşırlarımızı yıkadığımız ve evimizin tertemiz olmasını sağlayan çamaşır makinelerimizin bazen kötü bir şekilde kokması hepimiz için istenmeyen bir durum. Belli bir kullanımdan sonra bu şekilde kötü bir kokunun olması ise aslında oldukça normal bir durum. Peki ama çamaşır makinesindeki kötü kokuyu ortadan kaldırmak için neler yapılabilir? İşte çamaşır makinesindeki kötü kokunun giderilmesi için yapılabilecekler ve detaylar!

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Makinenizde Kötü Kokuyu Engelleyin

Çamaşır makinenizdeki kötü kokuların oluşmaması için öncelikle çamaşır makinesi deterjanı kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor. Deterjan miktarını daha fazla koyduğunuzda çamaşırlarınızın daha temiz olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha fazla deterjan demek daha temiz çamaşır anlamına gelmiyor. Bunun yanı sıra çamaşır makinenizi çok fazla doldurmamaya dikkat etmelisiniz. Deterjanınızı ve çamaşırlarınızı olması gereken ölçekte koymaya dikkat edin. Diğer yandan çamaşır makinenizin bölmeleri konusuna da dikkat etmelisiniz. Örneğin ortalama büyüklükteki çamaşır yükü için yalnızca bir çamaşır deterjanı bölmesi kullanın. Eğer çok fazla büyük ve çok kirli çamaşırlarınız varsa bu durumda iki bölme kullanabilirsiniz.

Lastikleri Silmeyi İhmal Etmeyin

Diğer yandan yumuşatıcı kullanımına da dikkat etmeniz gerekir. Eğer sıvı yumuşatıcı kullanıyorsanız yumuşatıcınızı daha az kullanın. Hatta dilerseniz deterjan kalıntılarını gidermek ve çamaşırlarınızı yumuşatmak için yumuşatıcı yerine damıtılmış beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Çamaşır makinenizin kötü kokmaması için ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da makinenizin temizliği. Özellikle makinenizin lastiklerinin temizliğini düzenli bir şekilde yapmadığınız takdirde makinenizde kötü kokular oluşabilir. Hatta çamaşır makinenizin genel temizliğini daha sık aralıklarla yapmalısınız. Bu şekilde makinenizin genel temizliği sayesinde daha temiz kokmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ayda bir kez genel makine temizliği yapabilirsiniz. Ayrıca çamaşırlarınızı yıkayıp bitirdikten sonra daha fazla hava sirkülasyonu sağlamak için her çamaşır yıkamadan sonra makinenizin kapağını aralık bırakmayı ihmal etmeyin. Çamaşır makinenizi temizlemek ve teniz kokmasını sağlamak için her derde deva sirke ve karbonattan yararlanabilirsiniz. Bunun için dört fincan sirkeye yarım fincan karbonat karıştırdıktan sonra makinenin içine koyarak çalıştırın. Makinenizi olabilecek en yüksek derecede çalıştırarak pırıl pırıl olmasını sağlayabilirsiniz.