Temizlik, özellikle de ev hanımlarının en önemli günlük aktiviteleri arasında yer alıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde ve bayramlardan önce yapılan büyük temizlikler, camları silmeye kadar varıyor. Temizlik sürecinde hanımları en çok zorlayan da camların lekesiz ve parlak bir şekilde temizlenmesini sağlamak oluyor.

Bazı püf noktalarla cam silmek, korkulacak bir aktivite olmaktan çıkıyor. Hatta keyifli bir hal bile alabiliyor. Peki lekesiz ve pırıl pırıl camlar için cam temizliğini nasıl yapmak gerekiyor? Cam silerken hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor? İşte cam silmenin püf noktaları!

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Cam Ne ile Silinir, Hangi Deterjan Kullanılır?

Cam silmek için piyasada birçok ürün bulunuyor. Bu ürünler arasında silikonlu temizleyiciler en etkili kalem olarak karşımıza çıkıyor. Sizler de cam temizliği için silikonlu ürünleri tercih ederek daha parlak camlara kavuşabilirsiniz.

Şayet kimyasal ürün kullanmak istemiyorsanız, sirke ve karbonatı karıştırıp bir sprey şişesine doldurabilir ve üzerine su ekleyip camlarınızı bu doğal temizlik ürünüyle silebilirsiniz. Sıcak suya karıştırdığınız beyaz sabunun da cam silme konusunda harikalar yaratacağını unutmayın.

Cam Temizliği Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Kullanacağınız temizlik ürününe karar verdikten sonra, bir de silmek için bir ürün belirlemelisiniz. Bu ürün, cam silmek için özel olarak üretilmiş bir mikrofiber bez, evdeki eski kıyafetlerden elde edilmiş bez parçaları ya da gazete kağıdı olabilir. Gazete kağıdı cam silme konusunda oldukça etkilidir.

Ürünleriniz belli olduktan sonra sıra geldi camları silmeye. Şayet camlarınız çok tozluysa, bir kova suya batırıp çıkardığınız eski bir bezle önce tozunu aldırın. Böylece camlarınızı lekesiz hale getirmek kolaylaşacaktır. Sonrasında ise cam silmek için tercih ettiğiniz sıvıyı bir sprey şişesi aracılığıla cama püskürterek silin. Silme işlemi esnasında ışığın karşıdan gelmemesine dikkat edin. Bu açıyla gelen ışık camlarınızı parlatarak lekeleri görmenizi engeller.

Temizlendiğinden emin olduğunuz camları, temiz ve kuru bir bezle kurulayın. Kendi kendine kurumasını beklerseniz camlarınız lekelenecektir. Camlarınızı kurulamak için fazla beklemeyin, bildiğiniz gibi cam hidrofobiktir ve kısa sürede kendi kendine kuruyarak iz bırakacaktır. Camlarınız temizlendikten sonra pimapenleri de silin. Böylece pimapenlerdeki toz tekrar cama yapışarak leke yapmayacaktır.