Çocuklarınıza okul sonrası akşam sürprizi olarak ya da aniden bir misafiriniz geleceği zaman yapabileceğiniz oldukça pratik bir börek tarifine ne dersiniz. Hem içi yumuşacık olan hem de puf puf olan yufkadan banyolu börek ile kolaylıkla masanızı şenlendirebilirsiniz. Üstelik de az malzeme ile hazırlayabileceğiniz banyolu börek için iç harcının belirlenmesi ise tamamen size bağlı. Dilerseniz peynirli, dilerseniz lorlu, kıymalı, ıspanaklı ya da patatesli birçok şekilde harç hazırlayabilir ve farklı zamanlarda tarifinizi çeşitlendirebilirsiniz. İşte sizler için kolayca yapılabilecek puf puf, yumuşacık olan banyolu börek tarifi!

Banyolu börek tarifi malzemeleri

Banyolu börek için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!
  • 4 adet yufka
  • Sıvıyağ
  • İç harcı için peynir
  • Üzeri için yumurta sarısı

Nasıl yapılır?

Hem pratik hem de kolay bir börek yapmak istiyorsanız banyo böreği tam size göre. Bunun için daha önceden almış olduğumuz çok kalın olmayan yufkalarımızı alarak böreğimizin yapımına başlayalım. Bir tam yufkayı tezgaha yaydıktan sonra her yerine gelecek şekilde yufkamızı yağlayalım. Tamamen yağladıktan sonra yufkayı ikiye katlayalım ve bıçak ya da kesici yardımıyla 4 eşit parçaya bölelim. Eğer dilerseniz böreğinizi daha küçük yapabilir ve 6 veya 8 parçaya da bölebilirsiniz. Bu tamamen büyüklük konusunda sizin tercihinize göre değişebilir. Ardından iç kısımları zaten yağlanmış olan yufkalarımızın üst taraflarını da fırça yardımıyla yağlayalım. Sonrasında daha önceden ezerek hazırlamış olduğunuz peynir, patates, kıyma ya da ıspanakla yapmış olduğunuz harcınızdan koyarak yufka diliminizi kalem böreği şeklinde katlayalım. Katlamış olduğunuz yufkalarınızı derin bir kabın içerisine koyalım. Tüm yufka dilimlerinizi bu şekilde katlayıp kasenin içerisinde biriktirdikten sonra üzerini geçecek şekilde su dökelim. Suyunuz yaklaşık olarak 1 litre kadar olacak. Suyunu ekledikten sonra böreklerin üzerine suyun yüzüne çıkmasın diye bir tabak koyarak 5 dakika kadar bu şekilde suda bekletin. Süre dolduktan sonra böreklerinizi sudan çıkartıp hafifçe elinizde sıkın ve yağlı kağıt koymuş olduğunuz fırın tepsinize dizin. Son olarak çırpmış olduğunuz 1 yumurta sarısını böreklerinizin üzerine sürün ve önceden ısıtılmış 200 dereceli fırınınızda alt üst ayarda üzeri kızarana kadar kadar pişirin.

Afiyet olsun!