Mutfaklarımızın belki de en sık kullanılan eşyalarından birisi olan çaydanlıklarımız sık kullanımdan dolayı en çok yanan, kararan ya da şebeke sularındaki kireçten kaynaklı kireçlenen eşyalardan birisi. Bunun için her ne kadar piyasada kimyasal çaydanlık temizleyiciler olsa da bugün birçok kişi doğal yöntemlerle çaydanlıklarını nasıl temizleyebileceğini araştırıyor. Bu nedenle de bu yazımızda doğal yöntemlerle çaydanlık temizliğinden bahsedeceğiz. İşte sizler için doğal çaydanlık temizleme yöntemleri ve püf noktaları!

Sirke, Limon ve Karbonat Kullanımı

Çaydanlıklarınızı doğal olarak temizlemek istiyorsanız bunun için uygulayabileceğiniz ilk yöntemlerden birisi sirke, limon ve karbonat kullanımından geçiyor. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • Beyaz sirke
  • Limon suyu
  • Karbonat

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle çaydanlığın içini yarıya kadar su ile dolduralım ve sonrasında da ocağa koyarak kaynatalım. Ardından kaynayan çaydanlığın içine karbonatımızı dökelim ve en az 1 saat boyunca kaynatalım. Akabinde bu süre bittikten sonra sirke ve limon suyunu farklı bir kap içerisinde karıştırarak çaydanlığın içini boşaltalım ve bu karışımla çaydanlığı silelim. Yapmış olduğunuz karışım sayesinde çaydanlığınızdaki kireç ve su lekelerinden tamamen kurtulabileceksiniz.

Karbonat ile Temizleyin

Çaydanlıklarınızı temizleyerek eski pırıl pırıl haline kavuşturmanın bir diğer yolu ise karbonattan yararlanmak. bunun için öncelikle karbonatı az bir su ile macun kıvamına gelinceye dek karıştıralım. Ardından temizleme süngerinin tırtıklı yeri ile çaydanlığımızı ovalayarak temizleyelim.

Sirke ile Temizleyin

Çaydanlıklarımızı sirke ile temizleyebilmek için ihtiyacımız olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi
  • Su
  • Beyaz sirke
  • Karbonat
  • Kağıt havlu
  • Sünger

Tüm bu malzemeleri temin ettikten sonra öncelikle çaydanlığımızın içine sirke ve karbonatımızı dökelim ve bir miktar su ile kaynatalım. Yaklaşık olarak 1 saat kadar kaynattıktan sonra içindeki suyu dökelim ve kağıt havlu ile içindeki kalan tortuları alalım. Son olarak bir bulaşık süngeri yardımı ile çaydanlığımızın içindeki çay lekeleri ile su kirecini ovalayarak çıkartalım.

Karbonat ve Limonla Temizleme

Bu yöntemde ise bir kabın içine 1 yemek kaşığı karbonat dökerek içine yarım limonu batıralım. Limon ile çaydanlığı güzelce ovalayalım ve son olarak bol su ile durulayalım.