Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Mutfaklarımızın olmazsa olmaz eşyalarından birisi olan çaydanlıklar, her sabah kahvaltılarımızın yanına pişirdiğimiz çaylarımızın en büyük emektarı. Ancak sularda bulunan kireç yüzünden çaydanlıklarımızın dipleri bir süre sonra kalın bir tabaka halinde kireçleniyor. Ve bu kireçlenme yüzünden hem çayımızın tadı değişiyor ve bozuluyor hem de bir süre sonra temizlenmediği takdirde çaydanlıklar kullanılmaz hale geliyor. Tüm bunları önlemek için de çaydanlıklarımızı belirli sürelerde düzenli olarak temizlememiz gerekiyor. İşte çaydanlıklarınızı  kolayca temizlemenize yardımcı olacak bazı püf noktaları ve yöntemler!

Çaydanlıklarınızın dibinde oluşan kireç tortularını temizlemenin en pratik yollarından birisi limon tuzu ile temizleme yöntemi. Bunun için çaydanlığınızın içine bir yemek kaşığı limon tuzunu tepeleme olarak koyduktan sonra üst limitine kadar su dolduralım. Ardından bu karışımı yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynamaya bırakalım. Kaynatmış olduğunuz limon tuzu sayesinde çaydanlığın dibinde oluşan kireç tortularının kendiliğinden yok olmaya başladığını göreceksiniz.

Limon Yardımıyla Çaydanlık Temizliği

Çaydanlıklarınızda oluşan kireçlenmeleri yok etmenin bir yolu da limonla çaydanlık temizliği. Bu yöntemi uygularken bir limonu ortadan ikiye bölerek çaydanlığın dış kısmını yarım kesilmiş olan limon yardımıyla ovalım. Limonla ovaladığınız çaydanlığın eskisi gibi parladığını görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

Sirke ve Karbonat Mucizesi

Sirke ve karbonatı evlerimizde gerek mutfakta gerekse de değişik alanların temizliğinde sıklıkla kullanıyoruz. İşte bu süper ikilinin kullanıldığı bir diğer alan ise çaydanlık temizliği. Bunun için öncelikle elinizin altına bir mikrofiber bez alın. Ardından iki çay kaşığı karbonatın üzerine 3 çay kaşığı sirke ilave edin. Ve elde ettiğiniz bu karışımı çaydanlığınızın her yerine mikrofiber beziniz ile sürün ve çaydanlığınızı ovalayın. Bir süre sonra sirke ve karbonat karışımının çaydanlığınızdaki kireçlenmeleri söküp attığını göreceksiniz.

Siz de bu yöntemlerden bir tanesini uygulayarak çaydanlığınızı kireçlenmelerden kurtarabilir ve daha lezzetli çay keyifleri için çaydanlığınızı hazır edebilirsiniz. Hatta bu yöntemleri belirli aralıklarla uygulayarak çaydanlığınızda inatçı lekelerin oluşmasını önleyebilirsiniz. Bu sayede hem çaydanlığınızı daha kolay temizleyebilir hem de siz bu temizlik için büyük uğraşlara girmeden dakikalar içerisinde pırıl pırıl bir çaydanlık elde edebilirsiniz.