Toplum olarak en sık tükettiğimiz içeceklerden birisi olan çayı gerek kahvaltılarda gerekse iş molalarında hemen hemen hepimiz severek içiyoruz. Lakin bu en popüler içeceklerimizden birisi olan çay için kullandığımız çaydanlıklar da bu tempodan,  belirli bir kirlenme ve kararma ile çıkıyor haliyle. Çaydanlıklarımızın kararması ise zamanla çayın tadının bozulmasına ve aradığımız çay lezzetinden epey uzaklaşmamıza neden oluyor. Peki ama çaydanlıklarımızı daha kolay temizlemek için pratik bir yol var mıdır? İşte sizler için hem pratik hem de başarılı çaydanlık temizleme yöntemleri ve detaylar!

Limon Tuzu ile Çaydanlık Temizliği

Şebeke sularının kireçli olmasından kaynaklı olarak çaydanlıklarımızın içinde zaman içerisinde bir kireç tortusu oluşabilir. Özellikle çaydanlığın tabanında meydana gelen kireçleri temizlemekse hiç de göründüğü kadar kolay değil maalesef. Yani klasik yıkama ve sabunlama gibi yöntemlerle bu kireçlerden kurtulabilmeniz pek mümkün değil. Ancak limon tuzu sayesinde bu kireç tortularını basit bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bunun için çaydanlığınızın içine tepeleme olacak şekilde bir yemek kaşığı kadar limon tuzunu koyalım ve çaydanlığımızı üst limitine kadar suyla dolduralım.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Bu karışımı, yaklaşık 10 dakika kadar kaynama bıraktığımızda, kireç tortuları kendiliğinden suya karışacaktır. Bu aşamada karışımı dökelim ve çaydanlığı durulayalım. Limon tuzu, güçlü asidik yapısıyla, çaydanlığın içinde oluşan kireç tortusunu ve lekelenmeleri etkili bir şekilde temizleyecektir.

Sirke ile Çaydanlık Temizliği

Diğer bir doğal temizleme aracımız ise sirke. Yöntemimiz yine benzer bir şekilde olacak. Çaydanlığın yarısına kadar su ile dolduralım ve kaynatalım. Kaynamış suya, çaydanlığı tamamlayacak kadar sirke ekleyelim ve 10 dakika kadar daha kaynatalım. Sirke güçlü yapısı ve uygun ph değeri sayesinde en inatçı kireç tortularını bile temizlemekte etkili olur. Sağda solda kalan ufak lekeleri ise yumuşak bir fırça sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz.

Her iki işlemde de sağlığa zararlı hiçbir atık çıkmayacaktır. Ancak, çayınızın veya kahvenizin tadını daha lezzetli almanız için bol su ile durulamak damak zevkiniz için daha uygun olacaktır. Şimdi güzel bir kahve ya da çay demleme zamanı. Yanına da sevdiğiniz bir kitabın büyüleyici sayfalarıyla eşlik edebilirsiniz.