Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Bankacılık sektöründe işleyişi doğrudan etkileyen önemli uygulamalar ve yeni düzenlemeler bulunuyor. Buna göre son yıllarda bankalarda unutulan hesapların sayısında artış yaşanmasıyla birlikte hesaplara zaman aşımı uygulanmaya başlandı. Akbank tarafından da 2022 yılında zaman aşımı uygulanacak hesaplarla ilgili olarak bir duyuru yayınlandı. Akbank’ta unutulan bir hesabın bulunup, bulunmadığını kontrol etmek için son fırsatlar! İşte Akbank zaman aşımı sorgulama nasıl yapılır? Zaman aşımına uğrayacak hesaplar için ne yapılabilir? Tüm detaylar haberimizde!

Akbank Zaman Aşımı Nedir?

Bankacılık sektöründe son dönemde sıkça konuşulmaya başlanan düzenlemelerden birisi de zaman aşımı düzenlemeleridir. Tüm bankacılık sektörünü etkileyen zaman aşımı düzenlemesi, belirli hesapların yine belirlenen süreler boyunca hiçbir işleme tabi olmaması durumunda zaman aşımı uygulanmasını sağlıyor. Akbank tarafından 2022 yılında “Sermaye Piyasası Kanunu” kapsamında belirtilen kriterlere uygun olan hesaplar için zaman aşımı uygulanacağı açıklandı.

Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83.maddesi gereğince Türkiye’de bankalarda son 10 yıl içerisinde emanet alacaklar, hesap sahibinin yaptığı talep, işlem ve herhangi bir yazılı talimat bulunmuyor ise ilgili hesap için zaman aşımı uygulanıyor. Bankacılık mevzuatı gereğince de Akbank 2022 yılı içerisinde zaman aşımı uygulanacak hesaplar için bir duyuru yayınladı. Kişilerin mutlaka hesapları zaman aşımına uğrayarak, silinmesinden önce Akbank’a başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Akbank Zaman Aşımına Uğrayacak Hesaplar Nasıl Sorgulanır?

Günümüzde vatandaşlar Akbank’ta yıllar önce bir hesap açmış olmasına rağmen bu hesabını unutabiliyor. Bu durumda üzerinden 10 yıl geçtiğinde ilgili hesap doğrudan zaman aşımına uğruyor. Zaman aşımına uğrayan hesap ve içerisinde bulunan yatırım ve birikimler ile ilgili olarak sonraki süreçte ise hak sahiplerinin herhangi bir hak talebinde bulunma şansı bulunmuyor. Bu yüzden tüm bankalar gibi Akbank’ta vakti geçmeden adınıza kayıtlı bir hesabın Akbank’ta olup, olmadığını kontrol etmeniz konusunda uyarılarda bulunuyor.

Akbank zaman aşımına uğrayacak hesaplar listesi yayınlandı. Bu hesap listesi içerisinde adınıza kayıtlı bir hesap bilgisi olup, olmadığını öğrenme ise Akbank’ın resmi web sitesi üzerinden çok kolaydır. Akbank tarafından yayınlanan “https://www.akbank.com/tr-tr/genel/Sayfalar/Duyurular.aspx” sayfasındaki “2023 yılı Zaman Aşımına Uğrayacak Yatırım Hesapları” kısmından “Ad” ve “Soyad” bilgileri ile kolayca sorgulama yapılabiliyor.