İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşıma sisteminde kullanılan İstanbulkart, farklı türleriyle, farklı kesimlere indirim seyahat avantajı sağlıyor. İstanbulkart “Anonim İstanbulkart kart”, “ İndirimli İstanbulkart”, “ Ücretsiz İstanbulkart”, “Mavi Kart” olmak üzere, farklı hak sahibi kesimlere hitap eden türlere sahip. Bir yandan kartın bir ulaşım sistemi kartı olmasından çok daha öte işlevlere sahip olması için çaba sarf eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan dijital platformdan sunduğu kolaylıklarla adından sıklıkla söz ettiriyor.

Buna karşın kamu hizmeti sunana İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ nden her geçen gün bir başka zam haberi geliyor. Hemen hemen tüm zam fırsatlarını öncelikli olarak kaçırmayan kurum, İstanbulluları şaşırtan bir zam haberi daha duyurdu. Tüm İstanbulkart bedellerine % 100 zam haberi belediye tarafından duyuruldu.

İstanbulkart Bedellerine % 100 Zam Yapıldı

Anonim Kart olarak isteyen herkesin satın alabildiği ve önceden yükleme yaparak toplu taşımayı kullanabildiği kart bedeli 25 liradan 50 liraya yükseltilerek % 100 oranında zam gördü. “İndirimli Kart, “Ücretsiz Kart” ve “ Mavi Kart” gibi kişiye özel avantajlar sağlayan kartları almak için ödenecek bedel de 60 liraya yükseltildi. İBB tarafından açıklanan ve gün itibariyle uygulamaya konulan zam kararından sonra, zamlı fiyatlar belediyenin sitesinde de listelendi.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

İstanbulkart Bedeli 60 Lira Oldu

Öğrencilerin ve öğretmenlerin yanı sıra, 60 yaşını dolduran İstanbulluların indirimli seyahat yapmak için başvurarak satın aldıkları “İndirimli kart” ücreti 60 liraya yükseltildi. 65 yaş üzeri vatandaşlar, engelliler, basın mensupları, milli sporcular, zabıtalar, anneler, sağlık çalışanları gibi özel hak tanınmış kesimin kullandığı “ Ücretsiz Kart ve Mavi Kart” ücretleri de zamdan nasibini aldı. Bu kartlara yapılan zam % 72 oldu ve 35 liradan 60 liraya yükseltildi. Özellikle anneler, sağlık çalışanları ve engellilere ücretsiz yolculuk yapma hakkı veren ücretsiz karta % 72 zam yapılması tepkiyle karşılandı.

İstanbulkart’ ın diğer türleri olan “ Denetim kartı” 50 liradan 75 liraya, “Ada Sakini kartı” 35 liradan 60 liraya, “Kişiye özel tasarımlı İstanbulkart” 40 liradan 60 liraya, “Personel ve Stajyer Devam Kontrol Sistemi Kartı” 35 liradan 60 liraya, “Araç Kullanım Belgesi Kartı” 50 liradan 75 liraya çıkarıldı.