İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) şehir içi ulaşım ağında modernizasyona devam ediyor. İstanbulluların ulaşımda konforlarının sağlanabilmesi amacıyla dijital çözümler geliştiriliyor. Bir İstanbullunun bir gün içerisinde en sık kullandığı şeylerin başında İstanbulkart geliyor. İstanbul’un her yerine erişim için gerekli olan İstanbulkart için çevrimiçi ve dijital uygulamalar geliştiriliyor. İBB’nin İstanbulkart için geliştirdiği son yenilik ise QR kod ile geçiş altyapısı oldu.

Büyükşehir belediyesi, toplu taşımada akıllı teknolojilere hızlı geçiş yapıyor. İBB, son dönemde bu doğrultuda sıkça yeni adımlara imza atıyor. İBB’den QR kod ile geçiş altyapısının yaygınlaştırılması için çeşitli kampanyalar düzenliyor. Belediyenin yeni kampanyası çerçevesinde vatandaş, 10 defa QR geç kullandığında 1 geçişi iade alabiliyor. Böylelikle QR kod ödemesiyle yapılan şehir içi ulaşımın 10 tanesinin 1’i ücretsiz oluyor. Kampanya dijital İstanbulkart için geçerlidir. Üretsiz kart sahipleriyse kampanyadan yararlanamıyor.

İstanbulkart QR Geçiş Rahatlığı

İstanbulkart sahibi olan vatandaşlar, artık İBB’nin tüm toplu taşıma araçlarında QR kod altyapısıyla ödeme gerçekleştirebiliyor. Çok uzun zamandır İstanbulluların, ulaşımda yaşadığı en büyük sorun olan bakiye yetersizliği için pratik bir çözüm oluşturuyor. İstanbulkart’ta bakiye kalmadığı zaman bakiye yüklenebilecek yer bulmak sorun olabiliyordu. İBB İstanbul kart yükleme noktalarını yaygınlaştırmış olmasına rağmen yetersiz kalıyordu.

Vatandaş, İstanbulkart’ı fiziki olarak yanında olmadığında dahi telefonlarından İstanbulkart uygulamasıyla ödeme yapabiliyor. İstanbulkart QR geçiş sisteminde online olarak bakiye yüklenebiliyor ve akıllı telefon ücret ödeme noktasında QR okutularak, ödeme tamamlanabiliyor.

İstanbulkart QR ile Ücretsiz Seyahat

İBB’nin yeni İstanbulkart kampanyasıyla vatandaşlar, İstanbulkart QR sistemini kullandıklarında, ücretsiz geçiş yapabiliyor. Otobüs, vaput, metro, tramvay, finüküler ve metrobüs hatlarında geçerli olan kampanyadan tüm İstanbulkart sahipleri yararlanabiliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Akıllı telefonlarına İstanbulkart uygulamasını indiren vatandaşlar, QR ödemeyle toplu taşımayı 10 defa kullandıklarında, 1 geçiş iadesi alıyor. Geçiş iadeleri, 2022 İstanbul şehir içi ulaşım tarifesi üzerinden alınabiliyor. 10 defa QR kod kullanarak, toplu taşıma kullanıldığında 1 iade dijital İstanbulkart’a yükleniyor. Fiziki İstanbulkart’a bakiye iadesi gerçekleştirilmiyor. Vatandaşların İstanbulkart QR ile geçiş kampanyasından alabilecekleri maksimum iade tutarı 5,48 TL’dir.