ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'dan çekilme kararı ve Taliban'ın hızlı ilerleyişi yüzünden ağır eleştirilere maruz kaldı. Kendisini savunduğu açıklamaları ise dünya basınında şaşkınlıkla karşılaştı.

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'i ele geçirmesi sonrasında yaşanan trajediler dünyada büyük yankı uyandırdı. Çekilme kararı alan ve sığınmacılar konusundaki planı henüz bilinmeyen ABD ise ağır eleştirilere maruz kaldı. ABD Başkanı Joe Biden ise kendisini suçu Afganistan'a atarak savundu.

Kararının Arkasında Duruyor

Joe Biden

Başkan Biden konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Amerikan askerlerinden Afganistan'ın iç savaşında sonu gelmez bir savaş vermelerini istemek ya da eski Başkan Donald Trump'ın müzakere ettiği anlaşma çerçevesinde ülkeden ayrılmak arasında seçim yapmak zorundaydım" diyerek verdikleri kararı savundu. Ayrıca, "20 yılın ardından zorlu bir şekilde öğrendiğim şey, ABD askerlerini çekmek için iyi bir zamanlama diye bir şeyin asla olmadığıdır. Hâlâ orada olmamızın nedeni de bu" sözleriyle durumu açıklamak istedi. 

Afganistan Ordusunu Sorumlu Tuttu

Afganistan ordusu

Kendi partisinden de sert eleştiriler alan ve günlerdir yerden yere vurulan Başkan Biden'a göre asıl suçlu Afganistan ordusu. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'yi, ABD ordusu çekildikten sonra Taliban'la yaşanacak olası bir iç savaşla ilgili uyardıklarını söyleyen Başkan Biden, "Bunların hiçbirini yapamadılar" dedi. Taliban'ın Afganistan'daki hızlı ilerleyişinden de ülkeden kaçan Afgan siyasi liderleri ve Afgan ordusunun savaşmamasını sorumlu tuttu. 

Tahliye Tartışmaları Devam Ediyor

Afganistan tahliyesi

Dün Kabil'deki Uluslararası Hamid Karzai Havalimanı'nda yaşanan karmaşa ve insanların ABD uçaklarının kanadına tutunarak ülkeden kaçmaya çalışması olay yarattı. Yaşanan dehşetin ve can kayıplarının ardından bugün havaalanından sivillerin çıkarıldığı ve ABD güçlerinin kontrolünde tahliyelere yeniden başlandığı söyleniyor. Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın İngiltere, Avrupa Birliği (AB), Türkiye, Pakistan, Rusya ve NATO'dan muhataplarıyla Afganistan'daki tahliyeler konusunda diplomatik görüşmeler yaptığı da bildiriliyor. Taliban ise başkent Kabil'deki asayişi iyileştireceklerini ve "İslami değerler ve Afgan geleneklerine uyumlu bir şekilde kadınlar ve azınlıkların haklarına saygı göstereceklerini" söylese de inandırıcı bulunmuyor.

Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor