Artık hayatımızın ayrılmaz birer parçası olan cep telefonları, sürekli yeni sürümleri ile karşımızda. Ancak maalesef ne sürümlerini ne de sürekli artış gösteren fiyatlarını takip edebilmek hiç de kolay bir iş değil. Bu nedenle tüketiciler de sürekli artış gösteren telefon fiyatları karşısında alternatifler aramaya devam ediyor. Bu alternatiflerin başında ise gümrüğe takılan ve e-ihale yöntemi ile satışa sunulan cep telefonları geliyor. İşte detaylar!

E ihale ile Cep Telefonu Alma Yolları

Eğer sizin de bir cep telefonuna ihtiyacınız varsa ama piyasadaki fahiş bir şekilde artan telefon fiyatlarından şikayetçiyseniz mutlaka Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen e-ihaleleri incelemelisiniz. Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen ihaleler temel olarak teklif usulü ve açık artırma sistemine dayanır. Öncelikle sistemde bulunan telefonlar belirli bir bedel üzerinden açık arttırmaya tabi olur. Ardından ürünü satın almak isteyen kişiler teklif vererek söz konusu telefon için ihaleye katılım sağlayabilir. Ancak söz konusu ihalelere katılım sağlayabilmek için öncelikle bakanlığın sayfasından E-İhale Sistemi’ne üye olmanız gerekiyor. Sisteme üye olduktan ve aradığınız telefon için ihaleye girmeye karar verdikten sonra ise ürün için istenen teminat bedelini size belirtilen hesap numarasına yatırmanız gerekir. Sisteme üye olduktan sonra ise Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası vezneleri ve bu bankların internet bankacılığı sistemleri üzerinden teminat yüklemenizi yapabilir ve istediğiniz cep telefonu için teklif oluşturabilirsiniz.

Gümrükte Satışa Olan Telefonlara Örnekler

Ticaret Bakanlığı’nın sayfasından kolaylıkla takip edebileceğiniz e-ihaleye çıkartılan cep telefonlarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!
  • 1 adet Samsung GTE 1205Y ibareli cep telefonu ile 1 adet Samsung SMB350E ibareli cep telefonu için Satışa Esas Bedel 400 TL, Teminat Bedeli 40 TL ve Başlangıç Bedeli ise 200 TL'dir.
  • 2 adet Infinix PR 652B 32 GB ibareli cep telefonu ile 7 adet Infinix X612 32 GB ibareli cep telefonu için Satışa Esas Bedel 71.000 TL, Teminat Bedeli 7.110 TL ve Başlangıç Bedeli ise 35.550 TL'dir.
  • 4 adet Redmi 9 64GB ibareli cep telefonu ile 1 adet Redmi NOTE 8 128 GB ibareli cep telefonu için Satışa Esas Bedel 22.900 TL, Teminat Bedeli 2.290 TL ve Başlangıç Bedeli ise 11.450 TL'dir.

Siz de bu ve daha buna benzer birçok cep telefonu için piyasadan çok daha uygun fiyatlar görmek istiyorsanız Ticaret Bakanlığı’nın cep telefonları için açmış olduğu e-ihalelerine katılabilir ve paranızı daha rasyonel bir şekilde harcayabilirsiniz.