Elektronik ihale anlamına gelen e-ihale, gümrüklerde çeşitli sebeplerle el konulan çeşitli ürünlerin, yasal süreçlerinin tamamlanmasının ardından vatandaşlarla ihale yoluyla sunulması yöntemidir. E-ihale aracılığıyla satılan cep telefonları, ülkemizde birçok vatandaş tarafından ikgiyle takip edilen bir konudur. Ele konulma durumuna göre, çok sayıda telefonun bir arada sunulduğu ihaleler olduğu gibi, tek tek satılan cep telefonları da bulunuyor.

E-İhaleden Telefon Nasıl Alınır?

E-İhale tamamen online çalışan bir sistem. İhaleye katılmak için yapmanız gereken birkaç şey bulunuyor. Bunlardan ilki E-İhale platformuna üye olmak. 18 Yaşından büyük ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız, ihaleye katılmak için tüm şartlara sahipsiniz demektir. Katılmak istediğiniz ihalede bulunan teminat bedelini yatırarak, istediğiniz tüm ihalelere katılabilir ve teklif verebilirsiniz.

Yatırdığınız teminat tutarı, ihaleyi kazanamadığınız durumlarda iade olarak tarafınıza geri ödenir. İhaleyi kazananlar, kazandıkları teklif tutarını öderken, yatırdıkları teminat tutarı içerisinden düşülür.

İhale katılma koşullarını yerine getirip,  teminatı yatırdıktan sonra, ihale süresince yine belirlenmiş en az artırım tutarını uygulayarak, teklif verebilirsiniz. İhalenin bitişinde en yüksek teklifi kim vermişse, ihaleyi o kazanıyor. Çok sayıda kişi e-ihale sistemini takip ediyor ve özellikle ekonomik avantaj oluşturan telefonların ihalesi kıran kırana geçebiliyor. Bu sebeple almak istediğiniz telefon ya da telefonların ihalesini kazanmak için, özellikle ihalenin bitişine az kaldığında online olarak yoğun şekilde takipte kalmanız gerekebiliyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

E-İhaleden Cep Telefonu Almak Avantajlı mı?

E-ihale duyurusunda, cep telefonları ve diğer tüm ihaleye çıkarılan ürünlerin, tüm özellikleri ayrıntılı biçimde ilan ediliyor. Yanı sıra isteyenlerin görebilmesi için konum bilgisi ve görüş zamanı da ilan ediliyor. İhaleye konu telefonların toplu özellikleri, genellikle piyasa fiyatlarının çok altında satışa sunulmalarına neden oluyor.

Dolayısıyla e-ihale sistemiyle iyi bir teklif vererek telefon aldığınızda, büyük avantajlar elde edebiliyorsunuz. Özellikle toplu olarak ihalesi yapılan telefonlar, büyük karlar bırakıyor. İlk satış bedeli olarak belirlenen tutarlar, telefonların piyasa fiyatlarının neredeyse yarısına denk gelebiliyor. Dolayısıyla ihale sırasında teklif veren kişi sayısı da artıyor. Dolayısıyla iyi bir takipler, çok avantajlı telefon ve telefonlar satın alma olasılığınız çok yüksek oluyor.