Gayrimenkul sektöründe yaşanan önlenemeyen yükseliş vatandaşı mağdur ediyor. Sadece konut satış fiyatlarında değil, kira fiyatlarında da ciddi bir yükseliş yaşanıyor. Vatandaşın kira ödemekte dahi güçlük yaşamasına neden olan bu artışların önüne geçmek isteyen devlet, çeşitli düzenleme ve projeler ortaya koyuyor. Son dönemde gündemde olan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesiyle ilgili detaylarda ortaya çıkmaya başladı. İşte ortaya çıkan devletin yeni sosyal konut projesinin aylık taksit tutarları ve yararlanma koşulları!

Dev Sosyal Konut Projesi İçin Bakandan Açıklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, son dönemde gündemde olan ve milyonlarca vatandaşın merakla beklediği dev sosyal konut projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Son dönemde yaşanan konut ve kira fiyatlarındaki artış karşısında vatandaşın mağdur olmaması ve hatta herkesin ev sahibi olabilmesi için Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi başlatılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan dev sosyal konut projesinin detayları ise merak konusu olmuştu.

Söz konusu dev sosyal konut projesine ilişkin Bakan Kurum tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Kurum tarafından yapılan açıklamayla projede ödenecek aylık taksit tutarının asgari ücretli vatandaşlar tarafından ödenebilecek seviyede olmasına itina gösterildiğini belirtti.

240 Ay Taksit Fırsatı

Bakan Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre dev sosyal konut projesinden kimler yararlanabileceği de belli oldu. Açıklamaya göre İstanbul içinde 16.000 TL, diğer kentlerde ise 14.000 TL seviyesinin altında gelire sahip olan vatandaşların TOKİ’ye proje kapsamında başvuruda bulunabilecek.

Proje kapsamında 30 yaşını doldurmamış gençlere projenin %20’lik kontenjanı ayrılacak. Bu doğrultuda yaş skalası üzerinden kontenjan/hak oranlarının tespit edileceğini açıkladı. Bakan Kurum yaptığı açıklamasında ayrıca asgari ücretli tarafından dahi rahatlıkla ödenebilir seviyede taksit tutarları oluşturacaklarını ve projede tam 240 aya varan vade imkanının sağlanacağını da belirtti.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Proje 13 Eylül’de Tanıtılacak

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine ilişkin diğer tüm detaylı bilgiler 13.09.2022 tarihinde açıklanacak. Açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek.