Genel seçimlerin yaklaşması ile birlikte seçmen sayılarına ilişkin de birçok konu gündeme gelmeye başlamış durumda. Bu haberlerden birisi de Hatay'dan geliyor. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son yapılan TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Hatay'da bulunan Türk seçmen sayısının yüzde 5 oranında arttığına işaret ederken Suriyeli seçmen sayısının yüzde 85 oranında artış gösterdiğine dikkat çekti. İşte, genel seçimler için oldukça kritik bir sonuç yaratabilecek olan duruma ilişkin detaylar!

Hatay'da Suriyeli Seçmen Sayısında Artış

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son TBMM Genel Kurulu'nda yapmış olduğu açıklamalarla ülke gündemini yeniden seçimlere çekti. Güzelmansur, bölgesine ilişkin önemli veriler açıklarken, Türkiye'deki Suriyeli seçmen sayılarına da dikkat çekti. Yapmış olduğu açıklamalarda Hatay'daki Türk seçmen sayısının yalnızca yüzde 5 oranında arttığını ifade eden Güzelmansur, Suriyeli göçmen sayısının ise yüzde 85 oranında arttığının altını çizdi. Bu oranlar sayıya vurulduğunda ise Hatay'da 13 bin olan Suriyeli seçmen sayısının son olarak 24 bine ulaştığı gerçeği ortaya çıkıyor.

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Bilindiği gibi İçişleri Bakanlığı Türkiye'de bulunan Suriyeli seçmen sayısını en son 120 bin olarak açıklamıştı. Ancak CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda Hatay’da yaşayan Suriyeli seçmenlere ilişkin sayıları gündeme getirdi. Buna göre Güzelmansur, Türkiye'de 120 bin olarak açıklanan Suriyeli seçmen sayısının yalnızca 24 binin Hatay'da yaşadığını ve burada seçmen kayıtlarının bulunduğunu ifade etti. 2018 seçimlerinde sadece 13 bin olan Suriyeli seçmen sayısının bugün ise 24 bine ulaşmasının hem ülke hem de şehir için riskli gören Güzelmansur, eğer süreç böyle devam ederse kimse neler olabileceğini kestiremez şeklinde konuştu.

Güzelmansur: 'Ülke İçin de Hatay İçin de Risk!

Hatay'da bulunan Suriyeli seçmen sayısını değerlendiren Mehmet Güzelmansur, "İçişleri Bakanlığı yaklaşık olarak iki ay önce ülkemizde oy kullanacak Suriyeli seçmen sayısını 120 bin olarak açıkladı. İlk anda 58 milyon seçmeni olan Türkiye'de 120 bin Suriyeli seçmen etkisiz bir rakam gibi görülebilir ancak önemli olan Suriyeli seçmenlerin nerede kümelendiğidir. 120 bin Suriyeli seçmenin 24 bini, yani yüzde 20'si Hatay'dadır. 2019 yerel seçimlerinde Hatay'daki Suriyeli seçmen sayısı 13 bindi, şimdi olmuş 24 bin, yani artış yüze 85. Hatay'daki Türk seçmen sayısı artışı ne kadar biliyor musunuz? Yüzde 5. Bu artış hızı böyle devam ederse beş on yıl sonra Hatay'daki seçimlerde ne olacağını kimse kestiremez. Bu, Türkiye için de Hatay için de bir risktir" dedi.