Türkiye, Cumhurbaşkanı tarafından duyurulan Cumhurbaşkanlığı seçim tarihine odaklanmış durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim için 14 Mayıs’ı işaret etmesinin ardından gözler adayı henüz belli olmayan 6’lı masaya çevrilmişti. Çok sayıda aday isminin dile getirildiği 6’lı masa adayı için açıklama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adaylarını duyuracakları tarihi açıkladı. İşte detaylar!

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

CHP’den Cumhurbaşkanı Adayı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 14 Mayıs’ta yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından 6’lı masanın adayının kim olacağı sorusu daha da merak edilmeye başlandı. Seçime çok az bir süre kala 6’lı masanın bir aday üzerinde uzlaşı sağlamamış olmaması da herkesten büyük tepki topluyor.

6’lı masa üyelerinden Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) cephesinden ise 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde kendilerini temsil edecekleri adayın kim olacağıyla ilgili önemli bir açıklama geldi. Hatta söz konusu açıklama bizzat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon kanalında kendilerinin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı sorusuna yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, kendisine yöneltilen “Cumhurbaşkanı adayı siz misiniz?” sorusuna yanıt verirken, aday isminin açıklanacağı tarihi de açıklamış oldu. Kılıçdaroğlu, söz konusu soruya her siyasi partinin doğası gereğince kendi liderini Cumhurbaşkanı adayı olarak görme arzusunda olacağını dile getirdi. Kılıçdaroğlu bu çerçevede de CHP’lilerinde aynı düşünce içerisinde olduğunu ve kendi genel başkanlarını cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istediklerini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu açıklamasının devamında bu güzel bir şey olsa da burada önemli olan noktanın 6’lı masada bulunan partilerin liderlerinin bir araya gelerek, ortak bir karar vermesi olduğunu dile getirdi. 6’lı masanın belirleyeceği cumhurbaşkanı adayının ortak çalışma geleneğini sürdürmesi gerekliliğinin söz konusu olduğunu ve “ben bilirim” anlayışına kesinlikle sahip olmaması gerektiğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu bu adayın devleti iyi bilmesi, liyakat konusuna en üst seviyede ihtimam göstermesi gerektiğinin bilincinde olması gerektiği ifadelerini dile getirdi.

Konuşmasının devamında da kendilerinin Cumhurbaşkanı adayı isminin ilk defa 13 Şubat’ta gerçekleştirilecek büyük bir etkinlikte kamuoyuyla paylaşılacağını da dile getirdi.