CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın birkaç gündür seçim tarihi olarak 14 Mayıs’ a dikkati çekiyor olmasına dair “ Bizim açımızdan herhangi bir sorun yok. Millet İttifakı da zaten bunu istiyor “ şeklinde konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜRKONFED’ e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, gündeme dair açıklamalar yaptı.

Kılıçdaroğlu; 14 Mayıs Tarihinde Bir Sorun Yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından birkaç gündür, seçim tarihiyle ilgili olarak 14 Mayıs tarihinin altının çizilmesiyle ilgili sorulan bir soruya, Kılıçdaroğlu; “ 14 Mayıs olarak ifade ediyorlar. Bizim açımızdan herhangi bir sorun yok. 14 Mayıs gelince de ‘Yeter, söz milletin’ dedik. Millet İttifakı da zaten bunu istiyor. Yeter. Söz milletin olacak ” dedi.
Ayrıca Kılıçdaroğlu başkanlık ettiği CHP Parti Meclisi’ nde, PM üyelerinin 14 Mayıs seçimi üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığı ve yeni seçim yasasının uygulanıp uygulanmayacağı gibi konuları da sorduğu belirtildi.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Kılıçdaroğlu; Kendisini Mağdur Gibi Konumlandırması Ona Koz Vermek Demek

Cumhuriyet gazetesinden Sarp Sağkal’ ın hazırladığı habere göre, Kılıçdaroğlu’ nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın yeniden aday olmasıyla ilgili “ Hukuken tablo ortada. Kendini mağdur gibi konumlandırması ona koz vermek anlamına gelir ” yorumu yaptı.
Ayrıca seçim yasasıyla ilgili olarak, “ Anayasa çiğneniyor. Burada konuya bakacak kişi YSK. YSK de Saray’ın ne talimatı varsa onu uygulayacak. Bu konu yerine ekonomiyi konuşacağız. Halkın sorunu bu ” değerlendirmesi de yaptı.

Milletvekillerine "yorum yapmayın" talimatı

Odatv’ nin hazırladığı habere göreyse; CHP Genel Merkezi, milletvekillerine, “Erdoğan aday olur ya da olamaz yarışmalarına girmeyelim. Basına demeç vermeyin' talimatı verildi.

Erdoğan'ın adaylığı tartışması

Muhalefet partilerinin temsilcileri ve çok sayıda hukukçu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2014 ve 2018 seçimlerinde iki kez cumhurbaşkanı seçildiğini ve yeniden aday olmasının anayasaya aykırı olduğunu belirtiyor. Buna karşı AK Partililer, Türkiye'nin 2017 referandumuyla başkanlık sistemine geçtiğine işaret ediyor ve Erdoğan'ın 2018'de yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olduğunu belirtip yeniden adaylığının yasal olduğunu savunuyor.