Günlerdir Türkiye'nin gündemine oturan ve birçok kesimden insanı ayağa kaldıran 6 yaşında bir çocuğun evlendirilmesi meselesine ilişkin tepkiler sürüyor. İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu olan Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G'nin bizzat babası tarafından 2002 yılında yani henüz 6 yaşında iken evlendirdiği iddiası milyonlarca kişinin vicdanına dokunan bir olay oldu. Ülkenin birçok noktasından konuya dair tepkiler ve basın açıklamaları düzenlenirken, önemli bir tepki de CHP milletvekilleri ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. İşte haberin detayları!

Milletvekilleri Bakanlığa Yürüdü

CHP Meclis grubu bu sabah almış olduğu bir kararla olağanüstü toplanarak Adalet Bakanlığı'na yürüme kararı aldı. Bütün ülkeyi sarsan bir olay olan H.K.G.'nin henüz 6 yaşındayken babası tarafından evlendirilmesinin ortaya çıkması üzerine CHP TBMM Grubu da harekete geçti. Konuya dair bugün meclis olağanüstü toplantısı kararı alan CHP grubu, Meclis'ten Adalet Bakanlığı'na kadar yürüyerek Bakanlık önünde bir basın açıklaması yaptılar.  Bilindiği gibi, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G., babasının kendisini 2002’de henüz altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiği ve hatta çocukluğu boyunca sürekli cinsel istismara maruz kaldığını anlatarak şikâyetçi olmuştu. Olay ülkenin gündemine otururken şikayetin yapılmasının ardından tam iki yıl geçse de henüz tutuklanan kimsenin olmadığı biliniyor. Olayın bu şekilde ortaya çıkmasının ardından  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu'nu dün gece olağanüstü toplantıya çağırarak bugün Adalet Bakanlığına yürüme kararı aldı.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

"Yönetemiyorlar"

6 yaşında istismara uğrayan kızımıza sahip çıkmak için buradayım diyen Kılıçdaroğlu, "6 yaşındaki bir çocuğa sistematik tecavüz edildi bu ülkede, günlerdir bekliyorum acaba bir ses verecek mi diye siyasal iktidar.  2 yıldır biz bu meseleyi biliyoruz diyor bakan. 2 yıldır biz bu meseleyi biliyorsunuz da 2 yıldır ne yaptınız Allah aşkına siz! Sistematik bir tecavüz var iki yıldır biliyorsunuz ve gıkınız bile çıkmıyor. Bereket versin gazeteciler var bu ülkede, onlar haber yaptı ve duyduk. Adalet Bakanlığı’nın önündeyiz, Adalet Bakanlığı sessizliğini koruyor, Aile Bakanlığı’nın zaten ne yaptığını kimse bilmiyor. Bir de Fotoroman var polislerin eli kolunu bağlamış durumdalar. Artık siyasal iktidarın, polisin, savcının elini kolunu bağlamasını istemiyoruz. Ülkenin bu kadar derdi varken, bu kadar büyük acılar yaşarken siyasal iktidarın hâlâ ve hâlâ devlet aygıtını çalıştırmaması tahammül edecek bir durum değildir. Devletin kurumlarının çalışması lazım. Devleti yönetemiyorlar. " dedi. Kılıçdaroğlu, CHP'li milletvekilleri ile Bakanlık önünde yapmış olduğu asın açıklamasının ardından sosyal medya hesabından da konuya dair paylaşımlarda bulundu.