Can Radyo'da Birol Soylu ile 10. Köy Programının Konuğu CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter oldu. Ekonomideki kötü gidişatı değerlendiren Serter, Erdoğan'ı sert bir dille eleştirerek, "Cumhurbaşkanı birileri tarafından yönetiliyor. Bir insan halkına bu kadar kötü davranamaz." ifadelerini kullandı.  Serter, "Halkımızın parasını İngiltere'deki tefeciler yiyor. " şeklinde konuştu.

Can Radyo'da Birol Soylu'nun 10. Köy Programına konuk olan Serter'in konuşmasından satır başları şöyle...

Onlar için o makamda bir gün fazla oturmak dahi  kar

Serter,  HDP'nin kapatılması tartışmalarıyla ilgili olarak,"Biz, insanların özgürlüğüne ve demokrasiye inanan bir parti olarak hiçbir şekilde partilerin kapatılmasına izin veremeyiz.  Bu karar kesinlikle gündem değiştirmek için  AKP ve küçük ortağı tarafından gündeme getirilmiş çok suni ve üzerinde tepinilen bir konudur. Bizim için şu an önemli olan sokaktaki insanın açlığı, sefaleti, ekonominin bozukluğudur. Bizim gündemimiz nettir. Onların haklarının kazanılması konusunda mücadelemiz devam ediyor.

Sabahtan akşama farklı konularla karşımıza çıkıyorlar. Şimdi de HDP'nin kapatılması konusu var. Kapatacaklarsa ellerini tutan mı var. Hadi kapatsınlar da görelim.  Hem küçük ortak hem büyük ortak hadi kapatsınlar görelim. Madem kapatacaklar o zaman HDP'yi seçime sokmaslardı, Şu an HDP'den meclis başkanvekili var.  'Sayın başkanım' diye selam duruyorlardı. Durmasalardı.
İki ortak da gündemi değiştirmek için kendi tabanlarını domine etmek için çeşitli yollar izliyorlar. İki yol haritası var. Biri milliyetçilik, biri islamiyetçilik üzerindeki yol haritası. Bu iki yol haritası içinde laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti idare edilemez. Bu iki yol haritası da çok yanlış. Kendi tarafları dahi bu konuda rahatsızlar.
 
2019 seçimlerinde kim mektup okuttu. Halkımız eğrininde doğrununda farkında İstanbul seçimlerinde bunu gösterdi. Bunun acısını hala çıkarmaya çalışıyorlar. Biz en yakın erken seçime hazırız. Bütün çalışmalarımızla bu seçimlere hazırız. Onlar için o makamda bir gün fazla oturmak dahi  kar. Ancak önümüzdeki seçimlerde ne o koltuklar ne o makamlar kalacak." ifadelerini kullandı.

Kuzeyin Oğlu Volkan Konak 13. Bölümü - 16 Temmuz Cuma konukları Kuzeyin Oğlu Volkan Konak 13. Bölümü - 16 Temmuz Cuma konukları

AKP yüzde 51 oyu geçemez

AKP Parlamenter sisteme geçmeyi bizden daha fazla talep edecek" diyen Serter,"İhtimaller dahilinde. Bunu bir siyasetçi olarak ben de düşünüyorum.AKP yüzde 51 oyu geçemez. Parlamenter sistemi bizden daha fazla talep edecekler. Ayakları yere basan bir parlamenter sistem olmalı.  Bunları kabul edecek bir parlamenter sistemde her zaman varız. Biz de iktidara geldiğimizde ön gördüğümüz bir şey. En geç üç yıl içinde parlamenter sisteme geçiş yapılmalı. Türkiyenin artık Avrupa Birliği ile dünya ile komşuları ile komşuluk ilişkileri en üst düzeyde, kavgasız ve insanlarımızın huzurla yaşayabileceği bir Türkiye inşa etmemiz gerekiyor. Gençlerimizin kaygı içinde olmadığı, kadınlarımızın sokakta rahat rahat yürüyebileceği bir ülke borçluyuz. 18 yıl önceki iktidarlarda ne kadar kriz de yaşasak, ne kadar bunalım da yaşasak bu kadar kötülük görmedik. Son 20 yılda ilk defa Türk Lirası dolar karşısında 2 sayılı bir kayba uğradı. Yüzde 12 kayba uğradı. Bu kadar kötü yönetilemez. Bence Cumhurbaşkanı birileri tarafından yönetiliyor. Bir insan bu kadar halkına bu kadar acı çektiremez. " şeklinde konuştu.

Halkımızın Parasını İngiltere'deki tefeciler yiyor

Serter,"Son süreçte tek adam rejimi dibe vurmuş durumda.  CHP Ekonomi Masasını bu bölgede temsil eden tek vekilim. Her hafta değişik toplantılarla değişik illerde oluyoruz. Orada halkıla esnafla iç içeyiz. Oradaki veriler net. Halkımız açlık ve sefaletle iç içe. Bize gelen telefonların yüzde 75'i iş isteyen insanlardan. O insanlardan buradan özür diliyorum çünkü onlara iş sunma imkanım yok, belediyelerin de böyle bir imkanı yok.  İşsizlik bizim sorunumuz değil. Hükümetin sorunu. İktidar olduğumuzda biz bu sorunu çözeceğiz. Hükümet 18 yılda yol köprü yapmakla meşgul. Bunlar bedava olmuyor.  Bunların bir bedeli var. Bu bedelleri müteahhitler yurt dışından temin etti.  İngiltere'deki tefecilerden aldığı paralarla bu işleri yaptılar. Milletlerarası faiz yüzde sıfırlarda iken bunlar yüzde 6'larla Türkiye'ye para getirdiler. Biz 18 yıldır  192 milyar dolar faizini ödüyoruz. Aldığımız her üründe kesilen KDV ile üç ekmek parası İngiltere'deki tefecilere gidiyor. Ana para bir kenara hala faiz ödüyoruz. " dedi.

Dün akşam saatlerinde dolar kurunun sert yükselişi hakkında konuşan Serter, "Tek adam rejimi yönetim zafiyetine uğradı. 20 ayda dört kez merkez bankası başkanı değişiyor. Başarısızlarının sebebini bunlara bağlıyor. Böyle oyuncak gibi olmaz. Damat gitti 5 ay oldu. Gideli tek kelime konuşulmadı. Varlık Fonu'nun anahtarını teslim ettiği bakan 'Allah sonumuzu hayır etsin' diyor. Bu kadar yönetim zafiyetinin buluştuğu bir yerde neyi doğru kabul edelim." diye konuştu.