1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Tarım ülkesi Türkiye’de çiftçilerin son yıllarda yaşadıkları verim kaybı ve üretim sorunları karşısında devlet tarafından çeşitli destekler verilmeye başlandı. Çiftçilerin yatırımlarına destek olarak yeni tarım yatırımlarının yaygınlaştırılması amacıyla çiftçilere ücretsiz destekler sunuluyor. Çiftçiler her yıl tarım uygulamalarına istinaden devletten binlerce TL’lik geri ödemesiz destekler alabiliyor. Peki 2022 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen ücretsiz destekler neler?

Çiftçilere Toprak Analizi Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 yılında daha verimli ekim uygulamaları için çiftçilerin toprak analizi yaptırmalarını talep ediyor. Toprak analizi sayesinde toprak kalitesi ve hangi ürüne ilişkin verimliliğinin yüksek olduğunu belirlemeye yardımcı oluyor. Böylelikle tarım arazilerinde çok daha yüksek verimlilik elde edilecek şekilde ekim yapılabilmesi mümkün oluyor. Laboratuvarlar da gerçekleştirilen toprak analizi için devlet 50 dekar başına 40 TL tutarında destek ödemesi yapıyor.

2022 Çiftçiye Mazot ve Gübre Desteği

Devlet tarafından çiftçilere geri ödemesiz olarak sunulan desteklerden birisi de mazot ve gübre desteğidir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) kaydı bulunan tüm çiftçilere mazot ve gübre desteği sunuluyor. 2022 yılında çiftçilere yapılacak mazot ve gübre hibesi yardımında ekilecek ürüne göre değişecek biçimde dekar başına ödeme yapılıyor.

  • Çeltik ve kütlü pamuk eken çiftçilere 76 TL
  •  Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale eken çiftçilere 42 TL
  • Patates ve soya eken çiftçilere 38 TL
  • Yağlık ayçiçeği eken çiftçilere37 TL
  • Dane mısır eken çiftçilere 35 TL
  • Nohut, kuru fasulye, mercimek eken çiftçilere 32 TL
  • Kanola ve aspir eken çiftçilere 28 TL
  • Kuru soğan ve yem bitkileri eken çiftçilere 27 TL
  • Yaş çay ve fındık eken çiftçilere 26 TL
  • Zeytin ve diğer ürünleri eken çiftçilere ise 2 TL

Olacak şekilde destek ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Tarım Bakanlığı’ndan Organik Tarım Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 yılında organik tarım yapan tüm çiftçilere dekar başına destek ödemesi yapıyor. Bakanlık tarafından sunulan organik tarım destek ödemeleri dekar başına 10 TL ile 100 TL aralığında gerçekleştirilmektedir. Ürün grubu ve tarım havzası özelliklerine göre bu fiyatlandırma belirlenmektedir.