Ülke ekonomisinin en önemli kaynaklarından tarım ve hayvancılığın geliştirilebilmesi için devlet tarafından çeşitli teşvik programları düzenlenmektedir. Tarım ve hayvancılık alanındaki yatırımların desteklenmesi için devletin çiftçilere sunduğu destekler bulunuyor. Ücretsiz şekilde yararlanılabilen çifti destek programları, 2022’de Pandemi döneminin etkisiyle çok daha geniş bir kapsama ulaştı. 2022’de çiftçilerin devletten alabileceği destekler ve bu desteklerin detayları haberimizde!

İyi Tarım Uygulamalarına Devlet Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çiftçilere yönelik destek programları arasında “iyi tarım” uygulamaları da yer alıyor. Devletin sunduğu iyi tarım uygulamaları desteği sayesinde çiftçilerin ekin ürün kategorilerine uygun olarak değişen tutarlarda geri ödemesiz maddi destek alabilme şansını yakalıyor. İyi tarım uygulamaları kapsamında Bakanlık tarafından belirlenen “iyi tarım” kriterlerini karşılayan tüm çiftçilere, ürün kategorilerine göre değişecek şekilde dekar başına ücretlendirme yapılıyor. 2022’de iyi tarım uygulamaları desteği dekar başına ücretlendirme ise 10 TL ile 150 TL aralığında değişmektedir.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Çiftçiye Toprak Analiz Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçilere destek kapsamında 2022 programında çok farkı yeni destek paketleri yer alıyor. Geri ödemesiz olan bu destek programları sayesinde çiftçilerin kalkındırılması ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamaları hedeflenmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sunulan çiftçi ücretsiz destekleri arasında toprak analizi desteği de bulunuyor. Daha kaliteli ve daha verimli bir üretimin bilinçli ekim ile mümkün olması, bakanlığın bu tip bilimsel olguların aktif şekilde çalışmalarda kullanılmasını sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda tüm çiftçilerin, tarım alanlarındaki toprak özelliklerini bilmeleri ve ona göre hareket etmeleri için toprak analiz desteği sunmaktadır.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen destek kapsamında 50 dekar ve üzerinde her 50 dekar için toplam 40 TL tutarında geri ödemesiz destek ödemesi gerçekleştirilecek.

Yapay Çayır Mera Desteği

Bakanlığın sunduğu yapay çayır mera desteği kapsamında, devlet tarafından çiftçilere 150 TL değerinde destek ödemesi gerçekleştirecek. Bunların yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından havzalarda yetiştirilecek ürünlere yönelik olarak fark ödemeleri gibi pek çok farklı destek ile 2022 yılında da çiftçilere destek olunmaya devam edilecek.