Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022’de de çiftçilerin yanında olmaya devam ediyor. Son yıllarda küresel ısınma, kuraklık ve Pandemi gibi global krizlerden olumsuz şekilde etkilenen çiftçilere yönelik geri ödemesiz destekler yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan çiftçilere yönelik destekler 2022 yılında da açıklanıyor. İşte 2022 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen geri ödemesiz destekler!

Çiftçilere Toprak Analizi Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım havzalarında hem kaliteli hem de verimli üretim dinamiğinin sağlanabilmesi için bilimsel tekniklerden yararlanılmasını sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda 2022 yılında çiftçilere yönelik bakanlık tarafından toprak analizi desteği veriliyor. Bu şekilde çiftçilerin tarım arazilerindeki ekinlerini daha doğru şekilde yapmaları sağlanıyor. Bakanlık tarafından çiftçilere yönelik yapılacak toprak analizi desteği 50 dekar başına 40 TL olacak şekilde yapılıyor.

Havzalarda Yetiştirilecek Ürünlere Fark Ödemesi Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yılında tarım havzalarında yetiştirilecek ürünlere yönelik olarak fark ödemeleri yapılıyor. Geri ödemesiz olarak yapılan çiftçi destek ödemelerinden birisi olan fark ödemeleri ürün grubuna göre değişiyor. Ayrıca fark ödemeleri kilogram başına yapılıyor. Çiftçilerin bu destekten yararlanabilmek için herhangi bir başvuru yapmalarına gerek bulunmuyor. Bakanlık fark ödemelerini otomatik olarak “Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS)” kaydı bulunan çiftçilerin hesaplarına yapıyor.

Buna göre 2022 yılı çiftçilere yönelik tarım havzalarında yetiştirilen ürünlerde kilogram başına yapılan destek ödemesi tutarları;

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!
  • Yağlık ayçiçeği, kuru fasulye, nohut ve mercimek için 50 kuruş
  • Kütlü pamuk için 110 kuruş
  • Soya için 60 kuruş
  • Kanola için 80 kuruş
  • Aspir için 55 kuruş
  • Dane mısır için 3 kuruş
  • Buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale ve çeltik için 10 kuruş
  • Zeytinyağı için 80 kuruş
  • Yaş çay için 13 kuruş
  • Dane zeytin için 15 kuruş

Çiftçilere Organik Tarım Desteği Ödemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yılında organik tarımın yaygınlaştırılması maksadıyla yepyeni destek programları uygulanıyor. Bu desteklerden birisi de organik tarım yapan çiftçilere 10 TL ile 100 TL aralığında değişen destek ödemesidir. Çiftçilerin bu destekten yararlanabilmeleri için başvuru yapmalarına gerek olmadığı gibi destek ödemeleri geri ödemesiz olarak yapılıyor.