Tarım ve hayvancılık sektörünün yeniden kalkındırılması ve çiftçilerin desteklenmesi amacıyla son yıllarda bu alanda önemli teşvik ve hibe programları uygulanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çiftçiye destek programları sayesinde tarım alanındaki yatırımların arttırılması hedefleniyor. Özellikle kuraklık, Pandemi ve yüksek enflasyon karşısında ezilen çiftçiyi korumak ve tarım üretimini arttırmak amacıyla çiftçilere geri ödemesiz destekler sunuluyor. İşte Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılında çiftçilere sunduğu ücretsiz destekler!

Çiftçilere Toprak Analizi Desteği Ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı, kuraklık, Pandemi ve uluslararası krizlerin yaşandığı bu dönemde Türkiye genelindeki tarım havzalarındaki üretim verimliliğini ve tabii ki kalitesini arttırmayı hedefliyor. Bunun için Türkiye’nin zengin topraklarının daha verimli şekilde değerlendirilmesini sağlamak üzere bilinçli ekim yapılmasına ağırlık veriyor. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı toprak kalitesini ve özelliklerini bilerek, ekim yapılmasını sağlamak üzere çiftçilere toprak analizi desteği sunuyor.

2022 yılı boyunca bakanlık tarafından çiftçilere geri ödemesiz toprak analizi desteği ödemesi gerçekleştiriliyor. Bakanlığın toprak analizi desteği ödemeleri her bir 50 dekar başına 40 TL olacak şekilde gerçekleştiriliyor.

Çiftçiye Mazot ve Gübre Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım alanındaki destek programlarında çiftçilerin en önemli gider kalemi olan mazot ve gübre konusunda da destek olmaya devam ediyor. Son yıllarda olduğu gibi bakanlık 2022’de de tüm çiftçilere mazot ve gübre desteği sunuyor. Bakanlık, çiftçilerin ekim ve hasat döneminde en yüksek tükettiği ürünler olan mazot ve gübre fiyatlarının özellikle yüksek enflasyon, artan döviz kurları ve tabii ki yakıt fiyatlarına gelen zam nedeniyle çiftçilerin zarara uğramamasını sağlamayı hedefliyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 yılı boyunca çiftçilere ekeceklere ürün niteliğine göre değişecek şekilde dekar başına 25 TL ile 68 TL aralığında mazot ve gübre destek ödemesi yapıyor. Bu destek ödemelerinden yararlanmak için çiftçilerin başvuru yapmalarına ise gerek bulunmuyor. Bakanlık Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) üzerinden belirlediği çiftçiler için otomatik olarak banka hesaplarına mazot ve gübre desteği ödemelerini gerçekleştiriyor. Böylelikle çiftçiler ekstra olarak bürokratik işlemlerle de uğraşmak zorunda kalmıyor.