Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştükten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.

Çavuşoğlu, Wang ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, iki ülkenin ilişkilerini stratejik ortaklık düzeyine çıkarmalarını istediğini, ayrıca Ankara’nın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Türkiye’yi ziyaret etmesini arzuladığını belirtti.

Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında kapsamlı danışma toplantıları yapılacağını da açıkladı.

Çavuşoğlu, daha sonra Twitter mesajında, görüşmede iki ülkenin diplomatik ilişki kurmasının 50. yıldönümünde ekonomik işbirliği potansiyelini de görüştüklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, “salgına karşı mücadelede ve aşı konusunda işbirliğimizi geliştireceğiz. Uygur Türkleri hakkında hassasiyetimizi ve düşüncelerimizi de kendilerine aktardık” dedi.

Daha sonra iki ülke heyetleri arasında toplantı yapıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise Twitter mesajında, iki bakanın görüşmeden sonra, Çin ve Türkiye arasında koronaviruıs salgınına karşı mücadeledeki işbirliği konusunda açılan bir sergiyi gezdiklerini belirtti.

Wang, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi. Çavuşoğlu’nun da bulunduğu kabulde, ikili ilişkiler ele alındı.

Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor! Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor!

Uygurların protestosu

Uygurlar, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Türkiye ziyaretini Ankara ve İstanbul’da yaptıkları gösterilerle protesto etti.

İstanbul’da Beyazıt meydanında toplanan yüzlerce Uygur, Çin’de kamplarda tutulduğunu iddia ettikleri kayıp yakınlarının fotoğrafları, Uygur bayrakları taşıdı ve Çin karşıtı sloganlar attı.

Onlarca Uygur ve bazı muhalefet milletvekilleri ve akademisyenler ise Ankara’daki Çin Büyükelçiliği yakınlarında toplanarak Wang’ın Türkiye ziyaretini protesto etti.

Göstericilerden birisi, “Türkiye’nin Doğu Türkistan’ın yanında olmasını istiyoruz. Türkiye’yi bazı ekonomik faydalar için Uygur halkına sırtını dönmemeye çağırıyoruz” dedi.

Çin ile Türkiye arasında iki yıl önce imzalanan suçluların iadesi anlaşmasının onaylanması Uygurlar arasında Çin’den kaçanların iade edilebileceği endişeleri yaratmıştı.

Türkiye, henüz anlaşmayı onaylamadı. Göstericilerden birisi Çin Dışişleri Bakanı Wang’ın “Türkiye’ye anlaşmayı onaylaması için baskı yapacağına inandıklarını” söyledi.

Türk ve Çinli yetkililer, suçluların iadesi anlaşmasının Uygurları hedef almadığını açıklamıştı.

Wang, Suudi Arabistan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Bahreyn’i de kapsayan bir bölge turu çerçevesinde Türkiye’ye geldi. ( Ajans Bizim )