Çin, Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid 19'un kökenini araştırmak için gelecek olan ekibin talebini reddetti.

Tüm dünyada Pandemi ilan edilmesine neden olan Koronavirüsün nasıl ve neden ortaya çıktığına dair araştırmalar sürerken Çin ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) arasında yeni bir gerilim yaşandı. Bu tartışmaların ana kaynağı ise salgının başladığı Vuhan'daki Viroloji Laboratuvarına dair oluşturulan rapor.

DSÖ Müfettişinden Yeni Açıklama

çin korona

Bilindiği gibi Dünya Sağlık Örgütü daha önce Covid 19 virüsü ve Vuhan'daki labrotuar arasında herhangi bir bağ bulamadığını söylemişti. Ancak bu konu bir DSÖ müfettişinin yapmış olduğu yeni bir açıklama ile yeniden gündeme geldi. Bu konu ile ilgili The Sun'da yer alan bir habere göre, DSÖ'de görev alan Dr. Ben Embarek virüsün Vuhan'da bulunan laboratuvarda yarasalarla çalışan bir bilim insanına ya da laboratuvarda çalışan herhangi bir çalışana bulaşmış olabileceğini söyledi.

Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz! Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz!

Gözler Yeniden Vuhan'da

korona

Embarek, sıfırıncı hasta olarak tanımlanan ilk enfekte olan kişinin laboratuvarla doğrudan ilgisi olan bir kişi olabileceğinin yüksek bir ihtimal olduğunu söylüyor. Henüz ekibin buna dair elinde bir kanıt olmamasına rağmen gözler bu iddia ile yeniden Vuhan'da bulunan laboratuvara çevrilmiş durumda. Bu nedenle de DSÖ, Kovid 19'un kökenine dair çalışmalara devam edebilmek için SAGO adı verilen yeni bir ekip oluşturdu.

DSÖ'nün Yeni Araştırma Talebine Çin'den Red!

çin

SAGO adı verilen araştırma ekibini Vuhan'a yollamayı istediğini açıklayan DSÖ'ye Çin'den hızlı bir cevap geldi. DSÖ'nün araştırma ekibi göndermek istemesini reddeden yetkililer bu isteğin 'bilimsel' olmaktan uzak ve hatta tamamen 'siyasi' bir durum olduğunu ifade ettiler.