Koronovirüsü salgınının çıkış noktası olmasına rağmen, kriz sürecini iyi yöneten ülke tarafından çok sert tedbirler alınmıştı. Nihayetinde 1,4 milyar gibi devasa nüfusunda bir salgının oluşturabileceği büyük tehlikenin önüne geçilebilmesi için, bu sert tedbirler halka taraşından da benimsenmişti. Yakın zamanda tedbirlerin kaldırılmasının ardından, vaka sayılarında da ani bir yükseliş ortaya çıktı. Çin’ de tedbirlerin kalktığı 1 aydan bu yana 60.000’ e yakın ölüm koronovirüs nedeniyle gerçekleşti.

5.503 Kişi Kovid-19 Virüsüne Bağlı Solunum Yetmezliği Sebebiyle Yaşamını Yitirdi

Çin’ de salgının başladığı günden beri sürdürülen sert tedbirler, ani bir kararla gevşetildi ve birçoğu kaldırıldı. Ancak tedbirlerin gevşetilmesiyle birlikte koronovirüsle ilgili beklentilerin çok üzerinde ölümler yaşanmaya da başlandı. Tedbirlerin hafifletilmesinden beri, yaklaşık 60.000 kişi Koronovirüse bağlı sorunlar nedeniyle yaşamını yitirmiş durumda.

Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Çin ana karasında tedbirlerin kaldırılacağının duyurulmasını takip eden 8 Aralık 2022 ila 12 Ocak 2023 tarihlerinde virüse bağlı 59 bin 938 can kaybı oluştu. Ulusal Sağlık Komisyonu’ nun Tıp İşleri Direktörü Ciao Yahui, 5 bin 503 hastanın Kovid-19 enfeksiyonuna bağlı solunum yetmezliğinden, 54 bin 435 hastanın ise kanser ve kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını yitirdiğini belirtti. Ölenlerin yaş ortalamasıysa 80,3 olarak açılandı. Bu hastaların % 90’ ının 65 yaş ve üzeri kişilerden oluştuğunu da aktardı.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Bu Kış 1 Milyar Kişi Enfekte Olacak

1.4 milyar gibi devasa bir nüfusa sahip Çin’ de, bu kış yaklaşık 1 milyar kişinin koronovirüse yakalanacağı hesaplanıyor. Çin tarafından daha önce “ sıfır vaka “ adıyla uygulanan çok katı tedbirler, kontrol ve önleme çalışmalarının gevşetilmesinden sonra, ilk defa açıklama yapıldı.

Ulusal Sağlık Komisyonu, uzun süre önce, günlük vaka, hasta ve ölüm raporlarını yayınlamayı durdurmuş, istatistik oluşturulmasında önceliğin, Kovid-19’ a bağlı zatürre ve solunum yetmezliğinden oluşan can kayıplarını bildireceğini belirtmişti. Yaklaşık 1 aylık süre içerisinde 60.000’ e yaklaşan Kovid-19 sebepli ölüm vakası, kış aylarının çok daha yüksek ölüm vakalarına gebe olması endişesi oluşturuyor.