HaberEkspresi.NET

Coca-Cola Stranger Things’i Piyasaya Sürecek

Coca-Cola Stranger Things’i Piyasaya Sürecek
72 okunma
27 Mayıs 2019 - 19:06

Coca-Cola, Yıllar Önceki Başarısız Ürününü Stranger Things İçin Yeniden Piyasaya Sürüyor

1985 yazında Coca-Cola, en büyük hatalarından birini yaptı ve kolasının formülünü değiştirerek New Coke adında yeni bir kola piyasaya sürdü. Bu yeni içecek, sadece 79 gün piyasada kalabildi ve pazarlamacılar için ders niteliğinde bir hikaye haline geldi. Ancak dev içecek üreticisi, Netflix’in bilim-kurgu gerilim dizisi “Stranger Things” ile yaptığı ortaklık kapsamında bu başarısız içeceği yeniden piyasaya sürecek. Advertising Age’in paylaştığı habere göre, New Coke dizinin üçüncü sezonunun birkaç bölümünde görünecek ve anlaşmanın bir parçası olarak Coca-Cola bu içeceği sınırlı bir süre için piyasaya sürecek.

Netflix, platformunda herhangi bir şekilde reklam yayınlamamasına rağmen; orijinal dizilerinde, özellikle de Stranger Things dizisinde “ürün yerleştirme” stratejisini benimsiyor. Online yayın devi, ilk olarak Stranger Things’in ilk sezonunda, dikkat çeken bir şekilde Eggo Waffles markasını ön plana çıkardı. İkinci sezon başlamadan hemen önce ise Eggo, Stranger Things spoiler engelleyici, bölümlerin her birine bağlı tarifler, Eggo kutuları ile yapılmış kostüm parçaları, Stranger Things galası için bir Eggo waffle kamyonu, Stranger Things tost makinelerini tanıttı. Aynı zamanda dizinin ikinci sezonu bir KFC entegrasyonu da içeriyordu.

Netflix’te küresel ortaklık pazarlama müdürü olarak görev yapan Barry Smyth, bu kampanya için Coca-Cola ve Netflix arasında hiçbir para alışverişi gerçekleşmediğini ve bu entegrasyon fikrinin, Stranger Things’in yaratıcıları Matt ve Ross Duffer’ın yaptıkları bir şaka olarak ortaya çıktığını ifade etti. Bu olay üzerine Netflix, geçen yıl Coca-Cola’nın Kuzey Amerika pazarlama ekibiyle temasa geçti ve New Coke’u dizinin üçüncü sezonunun hikayesine dahil etme fikrini sundu. Ve Smyth’in belirttiğine göre, 10 dakika süren bir sessizlikten sonra Coca-Cola ekibi bu teklifi kabul etti.

Coca-Cola Kuzey Amerika Stratejik Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Geoff Cottrill’in belirttiğine göre, içecek üreticisi, reklamları desteklemeyen bir platformda birlikte çalışmanın organik bir yolunu bulmak için birkaç yıldır Netflix ile görüşmelerde bulunuyor. Cottrill, Netflix’in inovasyonundan etkilendiğini ve yayın şirketinin uzunca bir süredir gördükleri en büyük fikirlerden birini sunduklarını ifade etti.

Netflix yöneticileri, özgünlüğü sağlamak ve ürünün doğru bir şekilde yansıtıldığından emin olmak amacıyla New Coke’un ambalajını, hatıralarını ve reklamlarını incelemek için Atlanta’daki Coca-Cola arşivlerini ziyaret ettiler. New Coke logosunu tekrar meydana getirmek, tarifi yeniden elde etmek ve ürünü üretmek altı ay sürdü.

Bunların yanı sıra Netflix ve Coca-Cola arasındaki bu iş birliğinin bir parçası olarak Duffer Brothers’ın yönetmenliğinde, bir sinemada New Coke’un tadını çıkaran Stranger Things karakterlerini içeren bir Coca-Cola reklam filmi hazırlandı ve bu reklam, 24 Mayıs tarihinden itibaren belirli sinemalarda ve çevrim içi ortamda yayımlanacak. Bu reklam filmi, dizinin oyuncularını 1980’lerdeki bir Coca-Cola televizyon reklamının içine yerleştiriyor. Aynı zamanda bu New Coke reklamı, Duffer Brothers tarafından yönetilen ilk reklam filmi olma özelliği de taşıyor. New Coke, cokestore.com/1985 adresinden ve ABD’nin çeşitli şehirlerinde kullanıma sunulan Stranger Things temalı otomatik satış makinelerinden satın alınabilecek.

Bu arada bu ürün yerleştirme olayı, Coca-Cola’nın Stranger Things’de görüneceği ilk sefer değil. Marka, dizinin ilk sezonundan beri belirli bölümlerde kendini gösterdi. Coca-Cola ürünleri, reklamları ve logoları bugüne kadar dizide bir düzineden fazla defa yer aldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.