Global ekonomideki dalgalanmalar, gelişmiş ülkelerin bile enflasyon oranlarında artış yaşamalarına ve faiz arttırımına gitmesine neden oluyor. Bu durumda ülke ekonomilerini olumsuz manada etkileyerek, daha fazla vatandaşın muhtaç durumuna düşmesine neden oluyor. Bu dönemde ise Türkiye, vatandaşa destek olmak mahiyetiyle çeşitli sosyal yardımlar sunuyor. Söz konusu sosyal yardımlardan birisi de çocuklu ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan nakit destek ödemesi oldu. İşte devletin ihtiyaç sahibi çocuklu ailelere yönelik gerçekleştirdiği nakit ödeme desteğinin detayları!

Devletin Çocuklu Ailelere Sağladığı Yardım

Devlet, 2022 yılında yüksek enflasyona bağlı olarak yaşanan hayat pahalılığına karşı yeni ekonomi ve sosyal yardım paketlerini açıklamaya devam ediyor. Bu çerçevede devlet, 2022 yılında çocuklu ihtiyaç sahibi aileler için destek ödemesi yapıyor. Çocuğu olan ihtiyaç sahibi aileler, devlete başvuruda bulunarak 600 TL’ye varan destek ödemesi alıyor.

Devletin sağladığı çocuklu ihtiyaç sahibi ailelere yönelik destek, çocuk yardımı olarak isimlendiriliyor Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sürdürülen bu sosyal destek ödemesi, aynı zamanda yeni genç nüfuslar oluşturulabilmesini hedefliyor. Zira “Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)” açıkladığı son rakamlarda 50 yılda Türkiye’nin yaşanacağını gösteriyor. Devlet bunun önüne geçebilmek için 3 çocuk politikasını uygulamaya aldı. Politika kapsamında da ihtiyaç sahibi ailelere bu konuda 600 TL’ye varan destek ödemesi yapıyor.

Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sürdürülen çocuk yardımı destek programından yararlanabilmek için yeni doğan çocuğa sahip olunması ve ihtiyaç sahibi olunduğunun belgelendirilmesi gerekir. 3 çocuk programı kapsamında anneler, yeni doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci yeni doğan için 400 TL ve üçüncü yeni doğan çocuk için 600 TL nakit destek ödemesi alıyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Çocuk yardımı desteği başvuru işlemleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı(SYDV) aracılığıyla başvurular gerçekleştirilebilecek. Şartlara uygun olan kişiler, SYDV’ye şahsen giderek, başvuruda bulunabiliyor. Başvurusu onaylananlar için ödemeler SYDV aracılığıyla PTT üzerinden gerçekleştiriliyor. Böylelikle en yakın PTT şubesine gidilerek, devletin sağladığı çocuk yardımı desteği ödemesi teslim alınabiliyor.