Ekonomideki dalgalanmalar, enflasyon artışına neden olmaya devam ediyor. Durdurulamayan enflasyon artışı vatandaşın günlük yaşamını da doğrudan etkiliyor. Yaşanan enflasyon artışına karşı tüm devletler gibi Türkiye’de de devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek ödemeleri yapılıyor. Bunlardan birisi de çocuklu ihtiyaç sahibi vatandaşlar için 900 TL nakit destek ödemesi oldu. Peki devletin 900 TL çocuk desteği ödemesinden kimler yararlanabilir? Devletin çocuklu ihtiyaç sahibi aileler için yaptığı 900 TL destek ödemesi nasıl yapılıyor?

Devletin Çocuk Yardımını Kimler Alabilir?

Enflasyonla mücadele edilen 2022 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuklu ihtiyaç sahibi aileler için çocuk yardımı desteği veriyor. Çocuk yardımı desteği, 2022 yılında hem enflasyonla mücadelede ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak hem de yaşlanan Türkiye nüfusunu gençleştirme amacıyla yapılmaktadır.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından yapılan araştırmalar Türkiye nüfusunun yaşlandığını ortaya koyuyor. Bunun önüne geçmek isteyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2022 yılında yeni çocuk sahibi olmayı teşvik etmek için nakit destek ödemesi yapmaya başladı. Yüksek enflasyonun getirdiği hayat pahalılığı nedeniyle çocuk yapmaktan imtina eden ve kaçınan vatandaşların teşvik edilmesi hedefleniyor.

Devlet tarafından daha önce açıklanan “3 çocuk politikası” kapsamında yeni çocuk sahibi olan ihtiyaç sahibi ailelere 900 TL’ye varan nakit destek ödemesi yapılıyor.

2022 Devlet Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan çocuk yardımı 2022 yılında zamlandı. Buna göre annelere verilen ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) tarafından yürütülen çocuk yardımı 3 çocuğa kadar yapılmaktadır.
Buna göre devlet 2022 yılında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL nakit destek ödemesi yapıyor.

Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin çocuk yardımı desteğinden yararlanabilmek için yenidoğan her çocuk için annenin SYDV aracılığıyla başvuruda bulunması gerekiyor. Başvurusu onaylanan ve şartları sağlayan kişilere çocuk yardımı ödemeleri PTT aracılığıyla gerçekleştiriliyor.