Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alabilmesi ve yanı sıra annelik sorumluluklarını yerine getirebilmesi için, özel avantajlar bulunuyor. Bunların başında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “Çalışan Anneye Bakıcı Desteği “ geliyor. 0 ile 24 ay aralığından çocuğu bulunan ve tam zamanlı sigortalı çalışan anneler bu destekten faydalanabiliyor. Destek, bu durumdaki kişilerin, çocuklarına bakabilmeleri için bakıcı tutabilmeleri için sunuluyor. Aynı zamanda bakıcı olarak yeni kadınların çalışma hayatında yer alabilmelerini de sağlıyor. Bu çerçevede kadınların daha fazla çalışma yaşamında yer almaların önemli bir katkı sağlanıyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Nedir?

Kayıtlı kadın istihdamını oluşturan kadınların, doğum yapmalarından sonra da, çocuklarına bakmak zorunda olması, iş yaşamından uzaklaşmalarına sebep oluyor. Bu çerçevede 0 ile 2 yaş aralığında çocuğu olan annelerin, doğum sonrası yeniden çalışma hayatına dönebilmeleri için bakıcı desteği almaları zorunlu oluyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin ortaklaşa hazırladığı destek, bu durumdaki kadınların yapmak zorunda olduğu bakıcı harcamasına destek olmak amacını taşıyor. Bu sayede hem doğum yapmış annelerin çalışma yaşamına yeniden dönmesi sağlanmış oluyor ve hem de bakıcı olarak kayıtlı kadın istihdamının iş sahibi olması sağlanıyor. Geçen yıl 300 Euro karşılığında verilen yardım, bu yılın Ocak ayı başında 325 Euro olarak belirlenmişti. Yeniden yapılan düzenlemeyle destek tutarı 350 Euro’ya çıkarıldı.

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği Ne Kadar, Nasıl Başvurulur?

İzmir, İstanbul ve Ankara’da ikamet eden çalışan kadınlar, doğum yaptıktan sonra tam zamanlı çalışmaya devam ettiklerinde, bu destekten faydalanabiliyor. Başvuru yapmak isteyenlerin en fazla 24 aylık çocuğunun bulunması gerekiyor. Bekar olan annelerin, çocuklarının velayetinin de kendi üzerinde olması şartı bulunuyor. Bu koşullara uyan anneler, e-devlet platformu üzerinden sgkegitimlibakici.org ya da sgk.gov.tr üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyor.

Şu anda 350 Euro karşılığı 2.840 TL destek aylık olarak veriliyor. Desteği alan annelerin, tam zamanlı ve asgari ücret düzeyinde ödeme yaptıkları bakıcı çalıştırmaları gerekiyor. Annenin doğum izninde olmaması ve çocuğuyla aynı evde ikamet ediyor olması da aranan diğer koşullar arasında yer alıyor.