Tüm dünyayı etkileyen uluslararası krizler, gelişmiş ülkelerde dahi enflasyon artışlarına neden oluyor. Türkiye’de de 2022 yılında enflasyonda yaşanan artışlar, özellikle ihtiyaç sahibi vatandaşları zor durumda bırakıyor. Hayat pahalılığıyla mücadele edilen bu dönemde devlet, çocuk sahibi ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek ödemesi yapıyor. İşte devletin ihtiyaç sahibi çocuklu ailelere yönelik yaptığı nakit desteği!

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Devletin Çocuk Yardımı Nedir?

2022 yılında artamaya devam eden enflasyonla mücadele için yeni ekonomi paketleri açıklanıyor. Devlet bu dönemde ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yeni sosyal yardım programları da açıklıyor. Bu sosyal yardımlardan birisi de ihtiyaç sahibi olan çocuklu ailelere yönelik yapılan çocuk yardımıdır. 2022 yılında enflasyon karşısında maddi zorluk yaşayan çocuklu ihtiyaç sahibi ailelere yönelik  nakit çocuk desteği ödemesi yapılıyor.

Devlet tarafından gerçekleştirilen çocuk yardımı, bir tür sosyal yardım projesi olmasının dışında Türkiye nüfusunun gençleştirilmesi amacıyla bir tür teşvik olarak da uygulanmaktadır. Zira “Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)” tarafından açıklanan son veriler 50 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun yaşlanacağını gösteriyor. Devlet bunun önüne geçebilmek için çocuk sahibi olan tüm ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 900 TL destek ödemesi yapıyor.

Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen çocuk yardımı desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Uygulamadaki “3 çocuk projesi” kapsamında sunulan bu sosyal yardımdan ihtiyaç sahibi olduğunu belgelendirebilen kişiler yararlanabilmektedir. Ayrıca çocuk yardımı ödemeleri yalnızca anneye yapılmaktadır. “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV)” tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kişiler yararlanabilmektedir. Başvurularda SYDV aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

2022 Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2022 çocuk yardımı tutarları da açıklandı. Buna göre 2022 yılında bakanlık tarafından ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL tutarında destek ödemesi yapıyor. Şartlara uygun olan kişiler için çocuk yardımı ödemeleri PTT aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Vatandaşlar en yakın PTT şubesine kimlik kartlarıyla birlikte giderek, devletin yaptığı çocuk yardımı ödemesini alabiliyor.