Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Sosyal devlet ilkeleri gereğince tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar asla unutulmuyor. Devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sunduğu ayni ve nakdi destekler sayesinde yaşam standartlarının yükseltilebilmesi hedefleniyor. Özellikle dar gelirli vatandaşların temel ihtiyaçlarından, konaklama ve diğer her türlü ihtiyacının karşılanmasına yönelik SED ödemeleri yapılıyor. Peki devletin sunduğu SED ödemeleri nedir? 2022 SED ödemeleri ne kadar? İşte tüm merak edilenler!

SED Yardımı Nedir?

SED yardımı veya SED ödemeleri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiş bir sosyal yardım projesidir. Projenin tam adı “Sosyal ve Ekonomik Hizmet Desteği” olmasından dolayı “SED” kısa adıyla isimlendirilmektedir.

SED yardımı, özellikle çocukların temel gereksinimlerinin en düşük seviyede dahi karşılama şansı bulunmayacak düzeyde ekonomik duruma sahip olan ve çocuklarının bakımında zorluk yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik sunulmaktadır. SED desteği özelliği çocukların daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir ortam içerisinde büyüme çağını geçirebilmeleri amacıyla verilmektedir. Devletin bu noktada yerine getirebileceği tüm yükümlülüklerin sağlanabilmesi amaçlanmaktadır. Buna göre SED yardımları çocukların sağlıklı bir ortamda büyüyebilmeleri için ihtiyaç sahibi ailelere, kendi kendine yetecek seviyeye gelene dek bakımının sağlanması hedefiyle yapılmaktadır.

Kimler SED Yardımı Alabilir?

Söz konusu durum ve koşullara sahip olan ailelere yönelik olarak SED ödemeleri, geçici olarak gerçekleştirildiği gibi nakdi formda yapılmaktadır. SED yardımları kapsamında ödemeler, her yıl bir veya iki defa olarak gerçekleştirilmektedir. Onay sürecinde belirtilen süre doğrultusunda her ay olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

Sosyal hizmet kuruluşlarında bakımı gerçekleştirilen ancak destek sunulması halinde aile veya yakını olan kişiler ile kalabilme imkanına sahip olan çocuklar SED yardımlarından yararlanabiliyor. Ayrıca ekonomik açıdan bir yoksunluktan kaynaklı olarak, desteklenmedikleri halde korunmaya muhtaç hale gelecek olan çocukların aileleri ve yakınları da yararlanabilmektedir.

SED Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan SED yardımlarından yararlanabilmek için bulunulan ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüklerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuruda başvuru dilekçesi, T.C. kimlik numarası beyanı ve gereklilik olması durumunda sağlık raporu ve öğrenci belgesi evraklarının hazır olması gerekir.