Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

2022 Yılının başından beri olağanüstü bir süratle artan enflasyon, daha önce başvurulmamış yeni yöntemlere başvurulmasına ve devlet tarafından olağanüstü süreç içerisinde ihtiyaç sahiplerinin desteklenmesine yol açıyor. Hayat pahalılığının çok hızlı artması, Haziran döneminde asgari ücret için yıl içinde 2. bir zam yapılmasını bile gerektirmişti.

Hayat pahalılığından en fazla etkilenen kesimler, kuşkusuz, emekliler, asgari ücretle çalışanlar ve dar gelire sahip aileler. Devlet tarafından dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelerin belirlenmesi ve onlara çeşitli destekler sunulması kapsamında yoğun çalışmalar, salgın döneminden beri devam ediyor. Desteklerin çeşitlendirilmesi ve daha fazla ailenin yararlanabilmesi için sürekli yeni çalışmalar yapılıyor. Bu desteklerden bir tanesi olan Çocuk Yardımı, Aile ve Sosyal Politikalar tarafından kaynak oluşturularak veriliyor.

Devlet Çocuk Yardımı Kimlere Veriliyor?

Devlet Çocuk Yardımı olarak hazırlanan bu desteğe anneler başvurabiliyor. Annenin başvuru öncesinde ihtiyaç sahibi olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Bu kapsamda SYDV gerekli araştırmaları yapıyor. Çocuk yardımı ilk çocuk için 300 lira, 2. Çocuk için 400 lira ve 3. Çocuk için 600 lira olarak PTT şubeleri aracılığıyla yapılıyor. Çocukların yeni doğmuş olması şartı bulunuyor.

Devlet Çocuk Desteği Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

Devletin Çocuk Yardımı desteği için başvurular e-devlet platformu üzerinden veya SYDV’ ler aracılığıyla yapılabiliyor. Bununla birlikte, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi web sitesi üzerinde de, online olarak doldurulabilen başvuru formu yer alıyor. Başvuruların incelemesinde, ilçelerde bulunan kaymakamlıkların ve illerde valiliklerin bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları önemli bir rol oynuyor.

Başvuru sahiplerinin belirttiği tüm durumların doğruluğunun onaylanması ve incelenmesi SYDV tarafından gerçekleştiriliyor. Bu sayede Bakanlık ile valilikler ve kaymakamlıklar, hem ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmek hem de desteklerin ulaştırılması konularında tam işbirliği gerçekleştiriyorlar. Başvuru sahiplerinin muhtaç durumda olduklarını belgeleri için SYDV yine önemli bir role sahip. Hane gelirinin kişiye bölümüyle belirlenen kişi başına düşen hane geliri, net asgari ücretin 3’ te 1’ inin altında olduğunda, aileler muhtaç durumda kabul ediliyor ve buna dair SYDV tarafından bir belge hazırlanıyor. Bu belge birçok devlet desteğinin alınabilmesi için gerekli oluyor.