Tüm dünyada önlenemeyen şekilde artmaya devam eden enflasyon, hayat pahalılığının etkilerini daha da fazla hissettirmeye devam ediyor. 2022 yılı başında tarihi zam oranını almış olmasına rağmen asgari ücret, Temmuz ayında ikinci bir zam daha almak durumunda kalmıştı. Böylesine ciddi bir hayat pahalılığının olduğu dönemde devlet çocuklu ihtiyaç sahibi ailelere tam 900 TL nakit destek ödemesi yapıyor. Peki devletin şartsız 900 TL nakit desteğinden kimler yararlanabiliyor? Yanıtı haberimizde!

Devlet Çocuk Yardımından Kimler Yararlanabilir?

2022 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sürdürülen çocuk yardımı desteği, devletin nüfus gençleştirme politikası kapsamında verilmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) ve üniversite araştırma gruplarının verilerine göre Türkiye nüfusu yaşlanıyor. Türkiye nüfusunu gençleştirmek isteyen devlet “3 çocuk politikasını” açıklamıştı. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi ailelerin bu konuda desteklenerek, teşvik edilmesi amaçlanıyor. Bu nedenle de devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yeni doğan çocuk için nakit yardım ödemesi yapılıyor. Bu aşamada ana kriter hane gelirinin net asgari ücret tutarının 3’te 1’inden fazla olmamasıdır.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

İlgili kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) tarafından yapılacak araştırmalarda ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen anneler için devlet çocuk yardımı yapıyor. Bu noktada başvurunun anne tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yeni doğan çocuğun sağlıklı bir şekilde doğması ve yaşıyor olması aranan temel şartlardan birisidir.

2022 Devlet Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Devlet tarafından yapılan çocuk yardımı 2022 yılında da arttırıldı. Buna göre 2022 yılında şartlara uygun olan ve SYDV aracılığıyla başvuruda bulunan her anne için 3 çocuğa kadar nakit destek ödemesi yapılıyor. Buna göre devlet çocuk yardımı 2022 fiyatları yeni doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olarak gerçekleştirilmektedir.

Başvurusu onaylanan anneler çocuk yardımı ödemelerini PTT şubelerinden alabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından anne adına PTT’ye çocuk yardımı ödemeleri yapılıyor. Annelerde hak sahibi oldukları çocuk yardımı için en yakın PTT şubesine giderek, başvuruda bulunabiliyor.