Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Enflasyon oranlarındaki önlenemez yükseliş, genel piyasa fiyatları üzerinde çok ciddi artışlara da neden oluyor. Ekonomik açıdan ciddi dalgalanmaların yaşandığı bu dönemde Pandemi’nin de etkisiyle vatandaşın düşen gelirleri, yardıma muhtaç vatandaş sayısında artışa neden oluyor. Bu dönemde devlet tarafından sunulan sosyal yardımlardan daha fazla vatandaşın yararlanabilmesi amacıyla kapsamları genişletiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ülkemizdeki muhtaç ve yoksul aileler için SED desteği yapılıyor. Peki SED yardımı nedir? SED ödemeleri nereye yapılıyor? 2022 SED ödemeleri ne kadar? Sorularının yanıtları haberimizde!

SED Yardımı Nedir?

Türkiye, 21.yüzyılda en fazla sosyal yardım desteğinde bulunan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle Pandemi döneminde genişletilen sosyal yardım kapsamlarıyla birlikte daha fazla yardıma muhtaç vatandaşın bu destek programlarından faydalanabilmeleri sağlanıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan SED yardımı programı da bunlardan birisidir.

Bakanlık tarafından SED yardımı, ülke genelinde muhtaç ve yoksul ailelere yönelik olarak yapılmaktadır. Bu yardım ödemeleri ile ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının sağlık, beslenme ve eğitim gibi tüm ihtiyaçlarının karşılanmasında maddi destek alabilmeleri sağlanmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti” veya kısa adıyla SED yardımı, ihtiyaç sahibi ailelere geçici veya düzenli olarak yapılmaktadır.

SED Yardımı Kimlere Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan SED ödemeleri belirli koşullar çerçevesinde yapılmaktadır. Buna göre SED yardımı desteğiyle ailesi ve yakınları tarafından bakılabilecek çocuklara, muhtaç durumda olan ve haklarında bakım tedbiri kararı verilmemiş olan çocukla için verilmektedir. SED yardımları, ailece çalışan veya çalışabilecek durumda bir bireyin olmaması, aile ekonomisinin krizde olması, en az 1 çocuğun olması, temel ihtiyaçlarını dahi karşılamada zorluk yaşaması şartları aranmaktadır.

SED Yardımı Ne Kadar?

SED yardımının ne kadar olacağı 2022 yılının ilk 6 aylık dönemi açıklanmıştır. Bu çerçevede 2022 yılında Ocak-Haziran ayları arasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SED yardımları; bakım tedbiri olan 18 yaşındakilere 894.69 TL, okul öncesi dönemde olan veya okula devam etmeyen çocuklara 1.183.30 TL, ilköğretime giden(8.sınıfa kadar) 1.677.50 TL, ortaöğretime giden(12.sınıfa kadar) çocuklara 1.789.30 TL ödeme yapılmaktadır.

Bakanlık SED yardımlarını 2022 yılının ilk 6 ayında yüksek öğrenim gören çocuklara 2.013.05 TL ödeme yapmaktadır. Ayrıca geçici ekonomik destek 1.kat için 2.236.70 TL, 2.kat için 4.473.40 TL ve 3.kat için 6.710.10 TL ödeme yapmaktadır.