Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından hazırlanan yeni destek projelerine hız kazandırılmış durumda. Hem daha önceden var olan desteklerin kapsamı genişletiliyor, hem yararlananların sayısı arttırılıyor ve hem de yeni destekler hazırlanıyor. Yaşanan ekonomik sorunlar, özellikle dar gelirli ailelerin geçinmesinde büyük zorluklar oluşturuyor. Bu kapsamda ekonomik verilerin iyileşeceği döneme kadar, dar gelirli vatandaşlara her açıdan destekler sunuluyor. 

Çocuklu aileler için bakanlık tarafından sağlanan destek, 500 ile 9000 lira arasında değişiyor. Önceleri ilkokul düzeyinde okuyan öğrencilerden başlayarak, üniversite seviyesine kadar aylık ve düzenli olarak sağlanan desteğin kapsamı, anaokulu seviyesinden öğrenciliğe başlamış tüm çocukları da kapsayacak şekilde genişletildi.

Çocuk Yardımı Nedir?

Çocuk Yardımı adı altında sunulan destek, her ailede anaokulu seviyesinden başlayarak, üniversite seviyesine kadar okuyan çocuğu bulunan dar gelirli ailelere veriliyor. Her ay düzenli olarak sağlanan destek, 500 lira ile 900 lira arasında değişiyor. Alınan, çocuğun okuduğu seviyeye paralel bir şekilde yükseliyor. Dar gelirli olan ve aynı ailede birden fazla çocuk bulunması durumunda, her çocuk için ayrı olarak destek sunuluyor. 

Bu sayede dar gelirli ailelerde büyüyen çocukların, ekonomik sorunlardan en az seviyede etkilenmesi sağlanıyor. Sadece okuyan ve ilkokuldan başlayarak öğrenim yaşamına devam eden çocuklara sağlanan desteğin kapsamı, anaokulu seviyesinden başlayarak tüm öğrencileri kapsayacak şekilde genişletildi. Bu sayede çok daha fazla ailenin destek alması sağlanmış oluyor. 

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Ailede var olan çocuk sayısının birden fazla olması halinde, dar gelirli olma koşullarını sağlayan aileler, her çocuk için ayrı ayrı destek alabiliyor. Sunulan destek, çocukların daha iyi koşullarda yaşaması ve zaruri yaşamsal ihtiyaçlarını karşılaması amacına sahip. Bu sebeple birden fazla çocuğu aileler de her çocuk için ayrı ödeme yapılıyor. 

Aylık düzenli olarak sağlanan destek, en düşük 500 lira olarak veriliyor. En yüksek 900 lira olarak sunulan destek, anaokulu seviyesinden başlayarak, çocukların okudukları seviyelere göre yükseliyor. Böylece okudukları seviyeye göre artan harcamalarına daha fazla destek sunulmuş oluyor. Destek başvurularınızı e-devlet platformu üzerinden ya da SYDV aracılığıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz.