Kripto para denildiğinde akla ilk gelen coinin Bitcoin olması bir tesadüf değil. Kripto para piyasasının olmazsa olmazı ve aynı zamanda tüm diğer coinleri de doğrudan etkileyen coin Bitcoin. Kripto para piyasasında 2021 yılının son aylarından itibaren, yaşanan çeşitli gelişmelere paralel olarak istenmeyen bir yola girildi. 2021 yılında kazandığı ivmeyle sürekli yükselmeye devam eden Bitcoin ve buna paralel diğer kripto para birimleri, Çin ve Rusya’ nın kripto para ile ilgili aldığı yeni kararlardan çok fazla etkilendi. Bu durum yükselmenin durmasına ve planlanan rakamların yarısına bile ulaşılamamasına neden oldu. 2022 Yılının başlamasıyla birlikte, sürekli baskılanan Bitcoin ve altcoinler toplam işlem hacminin de sürekli enerji biriktirmesine yol açtı.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Toplam işlem hacminin ve Bitcoinin olması gereken seviye, şu anda olduğunun en az 2 katı durumunda. Ancak özellikle geçtiğimiz hafta, ABD’ nin enflasyon artışını dizginlemek için aldığı kararlar FED tarafından açıklandıktan sonra, uzun süredir yükselme eğilimine girmesi beklenen Bitcoin, yeniden bir düşüş grafiğine girdi.  Hafta içerisinde birkaç defa 30.000 dolar sınırının altın düşen Bitcoin, şu anda 28.879 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Yükselmesi beklenirken birden yaşanan bu düşüş trendi, tüm kripto para yatırımcıları için büyük bir hüsran oldu. Düşmesi için çok geçerli bir nedenin olmaması, Bitcoinin yaşadığı ve dolayısıyla tüm altcoinleri de etkileyen bu düşüşün aslında bir komplo olduğu söylentilerinin ortaya çıkmasına da neden oldu.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Bitcoin ve Alt Coinlerde Son Durum

Düşüşün neden olduğu ve nereye kadar devam edeceği, son hafta boyunca tüm yatırımcılar için en önemli konuydu. Biraz daha fazla düşüşün gerçekleşmesi halinde, Bitcoin 2021 yılı başındaki seviyeden bile daha aşağıya 1 yıldan sonra düşmüş olacak.  Bu aynı zamanda toplam hacminde düşmesi demek ve ilerleyen zaman için, kripto para dünyasının güvenilmez hale gelmesine sebep olacak. Buna karşın düşüş Bitcoin için 27.000 seviyesinde durmuş gibi görünüyor. Birkaç gündür burada direnç oluşturmaya çalışan Bitcoin, yaşanan hızlı düşüşten ağır şekilde etkilenen alt coinlerinde bir nebze toparlanmasına neden oldu.