Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

En çok para kazandıran meslekler, her ne kadar yanlış da olsa, hepimizin sürekli olarak arayışını gerçekleştirdiği ve gün koşullarına göre değişen bir konu. Çağımızın yaşam standartlarının karşılanabilmesinde, en çok para kazandıran mesleklere erkenden yönelmek birçok kişi için önem taşıyor. 2022 yılında, salgın sonrasında bambaşka bir dünyanın oluşması, en çok para kazandıran meslekler konusunda değişimlerin olmasına neden oldu. Okuyucularımız için, 2022 yılında yeni koşullara göre en çok kazandıran meslekleri inceledik.

Salgın Sonrası Dönemde En Çok Kazandıran Meslekler

Dünya genelinde en çok kazandıran meslekler farklılıklar gösteriyor. Buna göre Türkiye’ de en çok kazanç sağlayabileceğiniz meslekler Uzman doktorluk, avukatlık, sağlık personeli, pilotluk, yazılım ve bilgisayar mühendisliği, Petrol mühendisliği, UT yöneticileri, noterlik, dişçilik, kabin memurluğu olarak öne çıkıyor.  

Uzman Doktorluk

Salgın sonrasında ki dönemde, artan doktor ihtiyacı ve ülkemizde çalışan doktorların daha yüksek kazanç sağlamak istemesi sorunları ortaya çıktı. Buna karşın uzman doktorluk şu anda en çok kazandıran meslekler arasında yer alıyor. Kamuda şu anda çalışan uzman doktorlar en az aylık 7.000 lira aylık alıyor. Buna karşın bu aylık oranı yeni başlayanlar için ve bu rakamla çalışan doktor neredeyse yok gibi.

Avukatlık

Ülkemizde maalesef en çok kazandıran mesleklerden biri avukatlık olarak öne çıkıyor. Avukatlığın böylesine çok kazandırmasıysa, adalet sisteminin ekonomik sisteme uyumlu ve koordinesinde olmasına neden oluyor. Bir anlamda bu yanlıştan dönülmesi gerekirken. Kamuda çalışan avukatların bile aylık kazançları 50.000 liraya kadar çıkıyor. Özel olarak çalışan avukatlarınsa aylık kazançlarını hesaplayabilmek pek mümkün bile görünmüyor.

Pilotluk

Dünya genelinde en çok kazandıran mesleklerden biri pilotluk olarak, son yıllarda yerini hep koruyor. Pilotların aynı zamanda aylık belirli uçuş saatinin üzerinde uçmamasının gerekmesi, çalışma koşullarının da çok rahat olmasına neden oluyor. Bir ay da en fazla 14 gün çalışan bir pilotun kazancı aylık en az 20.000 liraya ulaşabiliyor. Pilotun deneyimi ve çalıştığı havayolu gibi etkiler, kazançların çok yükselmesine neden olabiliyor.

IT Yöneticiliği, Yazılım Mühendisleri ve Bilgisayar Mühendisleri,

Salgın döneminde yaşadığımız kısıtlamalar sonrasında, çevrimiçi olarak hizmetlere ulaşabilmenin ne denli önemli olduğu da ortaya çıkmış oldu. Bu durum zaten yoğun çalışma alanları bulunan bilgisayar ve yazılım mühendisleriyle, IT yöneticiliği gibi mesleklerin, çok daha yoğun bir sektöre kavuşmasına neden oldu. Teknolojinin yaşam standartlarını sürekli geliştirmesi için yoğun tempolu çalışan bu meslek gruplarında kazançlar, yıllık 500.000 liraya rahatlıkla ulaşıyor.