Çağımızın hastalığı cep telefonları artık adeta anatomimizi değiştiriyor. İşte uzmanlardan cep telefonu uyarısı!

Cep telefonunu uzun saatler kullanmak anatomik açıdan birtakım değişiklikler yaratıyor. Son dönemlerde sosyal medya üzerinden işaret parmaklarındaki değişiklikleri gösteren kişiler bu konuya dikkat çekilmesini sağlamış oldu.

Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor! Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor!

Serçe Parmağınızı Kontrol Edin

parmak 2

Cep telefonları ile gün içerisinde fazla mesai harcamak, çok mesajlaşmak, video oyunları oynamak, hatta çok fazla selfie çekimi yapmanın ‘smartphone pinky’ olarak bilinen bir hastalığa davetiye çıkardığını biliyor muydunuz? Hatta son zamanlarda siz de sosyal medyada şekli bozuk serçe parmaklarını gösteren kişileri görmüş olabilirsiniz. Uzun süreli akıllı telefon kullanımı sonrasında serçe parmaklarında belirgin bir çöküklük olduğunu fark edenlerin sayısı gittikçe çoğalıyor. Hatta şekil bozukluğunun yanı sıra parmaklarında ağrı ve şişlik sorunu yaşayanlar da cabası.

Akıllı Telefonlar Neden Oluyor       

parmak 1

The Washington Post’ta yer alan habere göre bir rehabilitasyon uzmanı olan Dr. Renee Enriquez, vermiş olduğu bir demeçte genç ve yetişkin hastaların akıllı telefon kullanımından kaynaklanan yaralanma riskinin farkında olmadıklarını söylüyor. Aynı şekilde El Terapisti James Riley de Healthline’a verdiği demeçte bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Bir kutuyu nasıl taşıdığınızı düşünün. O kutuyu avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde göğsünüze yakın tutarsınız. Kutuyu vücudunuzdan uzakta, hatta göğsünüzden sekiz santim uzakta taşırsanız, o kutunun ne kadar ağır olacağını ve sırtınıza ne kadar yük bindireceğini bir düşünün. Telefonlar çok ağır değil ama onlar da bu pozisyonda tendonlarınız ve kaslarınız üzerinde stres yaratabilir” diyor.