Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaz sonuna kadar ülkede toplu bağışıklığın oluşmasının beklediğini söyledi.

Putin, Rossiya-1 televizyonuna yaptığı açıklamada, Rusya’da kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağı sorusunu yanıtlarken, “Bu mutlaka olacak” dedi.

Putin, toplum bağışıklığının oluşmasından sonra kısıtlamaların kaldırılacağını söyleyen uzmanlara kulak verilmesini tavsiye etti.

Putin, “Bunun olması için yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 70’inin aşı olması gerekir. Aşılama kampanyası bugünkü tempoda devam ederse yazın ya da yaz sonu bu rakamı yakalamayı başaracağız” dedi.

Rusya’da 3 Covid-19 aşısı geliştirildi. Dünyada ve Rusya’da ilk tescil edilen aşı, Sağlık Bakanlığına bağlı Gamaleya Merkezi tarafından geliştirilen Sputnik V aşısı oldu. İlk kez 11 Ağustos 2020’de tescil edildi.

İkinci aşı Biyoteknoloji ve Viroloji Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve Ekim 2020’de tescil edilen EpiVacCorona aşısı ve üçüncü de Rusya Bilimler Akademisi Chumakov Merkezi tarafından geliştirilen ve Şubat ayında tescil edilen CoviVac aşısı oldu.

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Rusya, Ocak 2021’de toplu bir aşılama kampanyası başlattı. Son rakamlara göre, 6 milyon kişi ilk doz aşıyı olurken 4 milyon Rus da iki doz aşı oldu. ( Ajans Bizim )