1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Covid-19’a Yakalanan Koah Hastalarında Ağır Hastalık Geçirme Riski 5 Kat Artıyor
Covid-19’a Yakalanan Koah Hastalarında Ağır Hastalık Geçirme Riski 5 Kat Artıyor

Covid-19’a Yakalanan Koah Hastalarında Ağır Hastalık Geçirme Riski 5 Kat Artıyor

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği, Covid-19'a yakalanan KOAH hastalarında hastalığı ağır geçirme riskinin yaklaşık 5 kat arttığını açıkladı.

A+A-

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği, Covid-19'a yakalanan KOAH hastalarında hastalığı ağır geçirme riskinin yaklaşık 5 kat arttığını açıkladı.

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği tarafından 18 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle yapılan açıklamada, Küresel Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Girişimi (GOLD) ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) hakkında farkındalık oluşturmak için 2002 yılından bu yana her yıl Kasım ayının 3. çarşamba günü Dünya KOAH Günü etkinlikleri düzenlediği hatırlatıldı. Açıklamada şu bilgiler verildi:

"KOAH, nefes darlığı, kronik balgam çıkarmaya ve öksürüğe neden olan önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tütün ürünleri (sigara, nargile, pipo, puro) kullanımı, solunan havada bulunan zararlı toz ve gazlara maruz kalma, odun, kömür, tezek ve benzeri biyoyakıtlardan kaynaklanan iç ve diş ortam hava kirliliği, tozlu, dumanlı iş yerlerinde çalışma KOAH oluşumu için risk faktörleridir."

KOAH tanısının kolay ve ağrısız bir nefes ölçüm testi ile konabildiği bildirilen açıklamada, "KOAH'ın erken dönemde tespit edilmesi, hastalığa bağlı gelişecek aktif yaşam kısıtlılığını ve ölüm oranlarını azaltır. Korunmak için KOAH'in yükünü azaltmaya yönelik girişimler, sigara bıraktırma programları, hem iç hem de diş hava kirliliğiyle mücadele ve çocuklukta akciğer gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerin önlenmesini içermektedir. KOAH tanısı konulan kişilerin öncelikle tütün kullanımını bırakmaları, zararlı duman ve gazlardan, hava kirliliğinden uzak durmaları gereklidir" denildi.

Covid-19 hastalığının KOAH hastalarında daha sık görüldüğü kaydedilen açıklamada, Covid-19'a yakalanan KOAH hastalarında ağır hastalık geçirme riskinin yaklaşık 5 kat arttığı bildirildi. Bu nedenle KOAH hastalarının Covid-19'a karşı toplumun tüm bireyleri gibi koruyucu önlemlere dikkat etmesi gerektiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

"KOAH hastalığı olanlara diğer tüm bireyler için önerilen standart kişisel koruyucu önlemlerden farklı bir önlem önerilmemektedir. Covid-19 salgını süresince KOAH hastalarının salgın öncesinde kullanılan KOAH ilaçlarını aynı şekilde kullanması, devam etmesi sağlanarak hastalığın alevlenmesi önlenmelidir. KOAH hastalığında sık görülen nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmanın Covid-19 enfeksiyonunda da görülebilmesi nedeniyle Covid-19 hastalığı ile ayırımı zordur. Bu nedenle bu şikayetleri artan KOAH hastaları, özellikle Covid-19 hastalığı ile yakın temas, ateş, kas ağrısı ve ishal de eşlik ediyorsa gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.