Kovid-19 ile mücadelede gösterilen yoğun çabada büyük katkıları olan BioNTech kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, dünya genelinde tanınan simalar haline de dönüştüler. Salgına karşı geliştirilen mRNA bazlı aşılarıyla, virüse karşı en güçlü karşı koyuşun gerçekleştirilmesini sağlamışlardı. Pfizer ile işbirliği yaparak gerçekleştirdikleri araştırmaları sonucunda geliştirilen aşı, bugün dünya çapında koronavirüs için kullanılan en önemli aşılardan biri durumunda. Bu sefer BioNTech, Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Almanya’ nın gündemine başka türlü yeniden oturdu.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Almanya’ da en çok okunan gazetelerden biri olan Bild, Almanya’ nın artık yeni yetenekleri ve markaları ülkede tutmak konusunda zorlandığını belirtirken, “ Korona Kahramanları bile ülkeyi terk ediyor “ şeklinde başlık atarak, Berlin yönetimini sert şekilde eleştirdi.

Korona Kahramanları Almanya’ yı Terk mi Ediyor?

Bild tarafından hazırlanılan haber, “ Eskiden ‘Made in Germany‘ bir kalite göstergesiydi ancak bu artık değişti ve giderek daha çok şirket fabrikalarını ve araştırmalarını yurt dışında yapıyor. Ya da tamamen gidiyor. Son örnek Alman korona devi BioNTech “ şeklindeydi.

Alman bürokrasisi ve ekonomi yönetiminde son yıllarda birbiri ardına yapılan devrim niteliğindeki değişimler, aslında yapılması gereken değişimler için geç kalınması gibi sorunlar bulunuyor. Bu durum elbette markalar ve yeteneklerin de, daha verimli koşullar elde edilebilecek ülkelere doğru bir kayışın da gerçekleşmesine yol açıyor. Bu durumun en son örneklerinde biri olan BioNtech, Almanya’ da bulunan operasyonlarını İngiltere adasına kaydırıyor. Bunun ana nedeni yaşanan bürokratik engeller. Elbette söz konusu BioNTech olunca da, Alman basınından sürekli olarak yapılan eleştirilere kulak asmayan Berlin yönetimi için iyi bir örnek olarak teşhir gücü de oluşturdu.

Özlem Türeci Açıklama Yaptı

BioNTech’  Alman bürokrasisi nedeniyle operasyonların sıkıntıya düşmesi, araştırmaların daha maliyetli ve daha uzun sürmesi gibi sorunlarla karşılaşıyordu. Bu sebeple ülkeden ayrılarak İngiltere’ yi merkez olarak tercih eden BioNTech konusunda, Özlem Türeci basına açıklamalar yaptı. Özlem Türeci,  “ Almanya’ daki siyasetçiler geçici çalışma şartları konusunda nihai karar vermeli ” dedi. BioNTech Almanya’ da ayrılma konusundaki çalışmalarına çoktan başladı.