İngiltere’de bir hukuk firması, Coronavirüs salgını nedeni ile farklı ülkelerden gelen yolcuların ülkeye girişlerinde belli bir süre otelde karantina altına alınmasına karşılık dava açmaya hazırlanıyor. Hükümete karşı açılacak olan bu davaların konusu ise ‘Hukuk dışı bir şekilde hüviyetin kısıtlanması’ ile ilgili.

Karantina İnsan Hakkı İhlali İddiası

otel

Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var! Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var!

İngiltere’de Londra merkezli PGMBM adlı bir hukuk firması, seyahat sonrası otel karantinası uygulamasına maruz kalan çok sayıda yolcuyu temsilen hükümete dava açacağını açıkladı. Şirket, söz konusu bu karantina uygulamasının "hukuk dışı bir şekilde hürriyetten mahrum etme" anlamına geldiğini iddia ederek bu uygulamanın temel insan haklarına aykırı olduğunu öne sürdü. Bu nedenle de toplu dava açılmasını sağlayarak, otel karantinasına girenlerin firmaya başvuru yapmalarını, bu şekilde hükümeti almış olduğu bu karardan geri alabileceklerini açıkladı.

Hükümet Kararlı

otel karantina

Hükümet yetkilileri ise karantina konusunda almış oldukları bu uygulamayı devam ettirmekte kararlı olduklarını, diğer birçok ülkenin de buna benzer karantina uygulamaları yapığını belirtti. Şu an İngiltere’de yurt dışı seyahatlerde kırmızı listede bulunan ülkelerden gelen yolcular, iki doz aşı yaptırmış ve test sonuçları negatif olsa dahi belirlenen otellerde 11 gece karantinaya alınıyor. Şubat ayından itibaren alınan bu tedbirler ve uygulamalar kapsamında bugüne dek otel karantinasına alınan kişi sayısı 100 bini geçmiş durumda. Otel karantinası ise bir yolcuya toplam 2285 sterline mal oluyor ve otel masraflarını yolcuların karşılaması gerekiyor. İngiltere’nin kırmızı listesinde bulunun 60 ülkenin içinde ise Türkiye de bulunuyor.