Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’nda iklim krizine vurgu yaparak Paris Anlaşması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma ile Afganistan’dan Kıbrıs meselesine, Kırım’dan iklim krizine kadar birçok konuya değindi. İklim krizine ilişkin yaptığı konuşmasında ise Paris Anlaşmasının önümüzdeki ay Meclis’in onayına sunulacağının altını çizdi.

4 Özel Banka Birlik Oldu Koşulsuz Şartsız Başvuran Tüm Vatandaşlara 180.000 TL Ödenmeye Başlandı! 4 Özel Banka Birlik Oldu Koşulsuz Şartsız Başvuran Tüm Vatandaşlara 180.000 TL Ödenmeye Başlandı!

Afganistan

ERDOĞAN-2

Cumhurbaşkanı Erdoğan; BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında öncelikle Afganistan konusuna değindi. Afganistan’ın uluslararası camianın yardım ve dayanışmasına ihtiyacı olduğun söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konu hakkında; “Ülkede bir an önce barış, istikrar ve güvenliğin tesis edilerek, Afgan halkının huzura kavuşmasını temenni ediyoruz. Türkiye olarak, bu zor günlerinde Afgan halkına karşı kardeşlik görevimizi yerine getirmeyi sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

Kıbrıs İçin Eşitlik Vurgusu

BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Kıbrıs meselesine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Kıbrıs meselesinde adil, kalıcı ve sürdürülebilir çözüm, ancak sonuç odaklı, gerçekçi bir yaklaşımla mümkündür. Birleşmiş Milletler’in eşit olarak kabul ettiği Ada’daki iki halktan birinin lideri sizlere hitap edebilirken, diğer liderin bu platformda sesini duyuramaması adil değildir.” dedi.

Paris Anlaşması Meclise Geliyor

BM

Konuşmasında iklim krizi ve küresel sıcaklık artışlarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu krizlerin insanlığın geleceğini belirsizliğe sürüklediğini açıkladı. Söz konusu bu belirsizliklerin neden olduğu kaosların çözümü için ortaya çıkan Paris Anlaşması’na değinen Erdoğan, bu konu hakkında şu ifadeleri kullandı: “İşte tüm bu gelişmeler üzerine, dünya devletleri olarak, iklim değişikliğiyle mücadele için 2015 yılında bir araya gelerek, Paris İklim Anlaşması’nda mutabık kaldık… Paris İklim Anlaşması’na ilk imza atan ülkelerden biriyiz. Ancak, yükümlülüklerle ilgili adaletsizlikler sebebiyle henüz bu anlaşmayı yürürlüğe koymamıştık. Buradan, BM Genel Kurulu’ndan tüm dünyaya duyurmak istiyorum. Paris İklim Anlaşması’nı, atılacak yapıcı adımlara uygun şekilde ve ulusal katkı beyanımız çerçevesinde, önümüzdeki ay Meclisimizin onayına sunmayı planlıyoruz.”