Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kışkışız Cumhuriyet tarihinin en başarılı siyaset figürlerinden biri, hatta en başarılısı. Siyasi kariyeri sürekli yükselişlerle geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı, 11 yıl başbakanlık ve 2 dönemdir sürdürdüğü Cumhurbaşkanlığı görevleriyle bir politikacının ulaşabileceği en üst seviye görevleri icra etti.

2023 Yılında yapılacak olan genel seçimlerde de partisinin başında ve Cumhurbaşkanı adayı olacağını ilan eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu defa son kez aday olacağını açıkladı.

Son Defa Aday Olacağım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “ 2023'te milletten kendi adımıza son kez istediğimiz destekten alacağımız güçle Türkiye Yüzyılı inşasını başlatıp bu kutlu bayrağı gençlere teslim edeceğiz. Büyüklerimizden devraldığımız Türkiye ile gençlerimize devredeceğimiz Türkiye arasındaki asırlık farkı akıl ve vicdan sahibi herkes görmektedir. Türkiye'yi 20 yılda 3 kat büyütmüş olmamızı yeterli bulmuyor, en kısa sürede 2 kat daha büyüterek dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına sokmayı hedefliyoruz. “ dedi.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

“ Halkımızdan alacağımız güçle “ bugüne kadar getirilen tüm çalışmaların sonuçlarını almaya başlayacağımız yeni bir dönemin başlangıcının da oluşacağı bir Türkiye hedefleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanlık sistemi ile birlikte, yasal olarak da son defa aday olabilecek. Bir dönem başkanlık yaparak, 2. Dönem için de adaylığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın, şu an ki yasalara göre 3. defa aday olması mümkün değil. Buna karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın siyasi kariyeri, yapılan yasa değişiklikleriyle hep bu türlü engelleri aşma konusunda da çok başarılı.

Benzersiz Bir Siyasi Kariyer

Cumhuriyet tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın siyasi kariyerine benzer başka bir kariyer bulunmuyor. İlk defa 1986 ara seçimlerinde milletvekili adayı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1989 yılında Refah Partisi Beyoğlu Belediye Başkan Adayı olmuş ve her iki seçimde de başarılı olamamıştı. Ardından 1994 yılında yapılan Yerel seçimlerde, İstanbul Belediye Başkanı olmayı başaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tarihten sonraki kariyerinde, siyasetin tüm basamaklarını süratli bir şekilde tırmandı. 2002 Yılında kurucusu ve Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi ile birlikte, genel seçimlerden uzun seçim dönemlerinden sonra tek başına iktidar olan bir partiyle yeni bir dönem başladı. 2003 Yılında oturduğu Başbakanlık koltuğunda, 11 yıl boyunca çok sayıda genel ve yerel seçimden hep 1. Parti olarak çıkmayı başardı.