Milyonların beklediği asgari ücret rakamı sonunda açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı bir açıklama ile asgari ücret rakamının bugün belli olabileceğini söylemişti. Bu açıklamanın ardından nefesler tutuldu ve bugün yapılacak olan açıklama merakla beklendi. Sonunda beklenen rakam yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. İşte detaylar!

Asgari Ücret Yüzde 54,66 Arttı

Milyonlarca çalışanın ve işverenin merakla beklediği asgari ücrete ilişkin açıklama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Artış oranını açıklayan Erdoğan, 2023 Asgari ücret miktarının 8506 TL olduğunu duyurdu. bu kapsamda asgari ücrette meydana gelen artış ise yüzde 54,66 seviyesinde gerçekleşmiş oldu. Konuya dair açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız. İşçi, emekçilerimizin gelir ve refah seviyesini artırmış yönetim olarak hiç kimsenin hakkının zayi olmasına meydan vermeyiz. Milletimiz için varız" dedi. Asgari Ücret Komisyonu'nda bulunan tarafların ortak bir uzlaşmaya varamamasının ardından hükümet olarak bu rakamı belirlediklerini söyleyen Erdoğan ayrıca, "Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere çalışan ve işveren temsilcileri, bakanlık nezaretinde bir araya gelmişlerdir. Yapılan bir dizi toplantı sonunda çalışan ve işveren tarafları maalesef ortak bir rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Hükümet olarak biz tüm tarafların teklif ve gerekçelerini saygıyla karşılıyoruz. Bize düşen görev ülkemiz ve milletimiz için en doğru, hakkaniyetli, sürdürülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır." ifadelerini kullandı.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

"Ülkemizin Ekonomik ve Sosyal Görünümüyle Uyumludur"

2023 Asgari ücret rakamının 8506 TL olacağını duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu artışın ve asgari ücretin son halinin ülkenin ekonomik ve sosyal durumu ile de uyumlu olduğuna ve makul bir rakam olduğuna vurgu yaptı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Açıklayacağımız asgari ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle uyumludur. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme gayretlerimizin en somut sonuçlarını çalışma hayatında aldık. 37.6 milyonluk istihdamla tarihin en yüksek çalışan rakamına ulaşılmıştır. Küresel krizin gelişmiş ülkeleri dahi ciddi süreçte sarstığında Türkiye'nin kalkınmasını artırarak sürdürmesi tüm dünyada ilgiyle takip edilmektedir. 85 milyon vatandaşımızın tamamının hayat kalitesini yükseltmek için kullanıyoruz." dedi.