Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Angola Meclisi’nden dünyaya önemli mesajlar verdi.

Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor

Angola Meclisi Genel Kurulu’nda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci dünya savaşı sonrası kazanan Avrupa ülkelerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan bu konuda; "İnsanlığın kaderinin İkinci Dünya Savaşı'nın galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılamayacağını, bırakılmaması gerektiğini savunuyoruz" şeklinde konuştu.

Kalplere Sınır Çizilemez

erdoğan 2-4

Türkiye ve Angola arasındaki dostluğa vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, meclisteki konuşmasında ‘Dost bir ülkenin cumhurbaşkanı olarak aranızda bulunuyorum’ diyerek iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi gerektiğine değindi. Erdoğan konuya dair; ‘Coğrafi bakımdan ülkelerimiz arasında 6 bin km mesafe olsa da kalplere sınır çizilemeyeceğini biliyoruz. Dost bir ülkenin cumhurbaşkanı olarak aranızda bulunuyorum. Son 3 ay içinde gerçekleşen karşılıklı ziyaretler Türkiye - Angola ilişkilerinde yeni bir dönemin müjdecisidir. Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi geliştirmenin yollarını arayacağız.’ Dedi.

‘Dünya 5’den Büyüktür’

erdoğan 1-3

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında sömürgeciliğe de vurgu yaparak Türkiye’nin tarihinde bir sömürgecilik lekesi olmadığını ifade etti. Ayrıca Türkiye’nin küresel adaletsizliklere karşı da mücadele ettiğini ifade eden Erdoğan, ‘Tarihinde sömürgecilik lekesi olmayan bir milletiz. Bugün de 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek küresel sistemdeki adaletsizliklere karşı mücadele ediyoruz. İnsanlığın kaderinin İkinci Dünya Savaşı'nın galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılamayacağını, bırakılmaması gerektiğini savunuyoruz. Değişim taleplerini görmezden gelmenin Afrika kıtasına haksızlık olduğunu düşünüyorum. Afrika halklarının bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik kazanımlarını halen kabullenemeyenler var. Son dönemde bu hazımsızlığın nüksettiğine şahit oluyoruz. Türkiye olarak, Afrika kıtasına yönelik batı merkezli oryantalist yaklaşımları reddediyoruz. Afrika kıtasındaki halkları ayrım yapmadan bağrımıza basıyoruz.’ dedi.