Son günlerde milyonlarca kişi nefeslerini tutmuş asgari ücrete dair açıklamaları bekliyor. Özellikle enflasyonda yaşanan artış karşısında neredeyse tüm ihtiyaç maddelerine gelen zamla birlikte, bilhassa çalışan kesim bundan oldukça olumsuz bir şekilde etkilendi. Asgari ücretli çalışan milyonlarca kişi ücretlerine zam yapılmasını talep ederken, diğer kesimlerde çalışanlar da asgari ücreti takip ederek ona göre konumlanmaya çalışıyor. Peki merakla beklenen asgari ücret ne kadar olacak ve ne zaman açıklanacak? İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan asgari ücret açıklamalarına  ilişkin verilen takvim!

Türk-İş: Açlık Sınırı Kırmızı Çizgimiz

Bilindiği gibi Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamını belirlemek için bir süredir çalışıyor ve bu kapsamda taraflar görüşmelerde bulunuyor. Komisyonun dün sonuçlanan üçüncü toplantısından ise maalesef herhangi bir sonuç çıkmadan masa ayrılmıştı. Hatta masada işçileri temsil eden Türk-İş, 9 bin liranın altına asla imza atmayacaklarını masada açık bir şekilde bildirmişti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret miktarının belirlenmesi konusunda açlık sınırını işaret ederek, açlık sınırının 7 bin 785 TL olduğunu ve bu rakamın kendilerinin kırmızı çizgisi olduğunu vurguladı. Bu nedenle de, 9 bin lira teklif ettiklerini ve söyledikleri rakam kabul edilmediği için de masadan kalktıklarını açıkladı.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Erdoğan Tarih Verdi!

Milyonlarca çalışan asgari ücretin ne zaman açıklanacağını merakla beklerken, partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buna ilişkin bir tarih verdi. Konuşmasında asgari ücrete değinen Erdoğan, "Büyük ihtimalle yarın asgari ücret konusunu da bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle inşallah açıklayıp onu da yoluna koymuş olacağız" diyerek yarın konunun açıklığa kavuşabileceğine dair sinyal verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında asgari ücretin yanı sıra ayrıca Kılıçdaroğlu’nun “Ben ve İmamoğlu baba-oğul gibiyiz” sözüne de değindi. Bunun karşılığında Erdoğan, “Bay Kemal, oğluna sahip çık” ifadelerini kullandı. Hatta konuya dair ayrıca, “Geçtiğimiz hafta hakimlere hakaret davası sebebiyle ceza alan bir şahıs bu konuda sergilenen tuhaf tavırlarla tek başına perişanlığını göstermeye yeterlidir. Yasak kararını kucaklaşarak, çak yaparak kutlayanları mı ararsınız bu konudaki mitingi sosyal medyadan duyduğunu söyleyen genel başkanlar mı ararsınız. CHP'nin başındaki zat, birbirlerinin gözünü oymaya derecesine gelen şahısla ilgili ‘Biz baba oğul gibiyiz’ diyor. ‘Bay Kemal oğluna sahip çık. O kendisine başka ebeveynler arama peşinde’ demeden duramadık.” dedi.