Enflasyondaki ciddi artışla birlikte 2022 boyunca her alanda fahiş fiyat artışları vatandaşı geçim sıkıntısına soktu. Özellikle temel gıda ürünlerinde dahi yüksek fiyat artışlarının yaşanması vatandaşlardan büyük tepki çekmişti. Fiyat artışlarının nedeninin zincir marketler olarak gösterilmesi, son ayların en çok tartışılan konusu olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde zincir marketlere karşı ciddi yaptırımların sinyalini vermişti. Zincir marketlere yönelik ilk düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte zincir marketler için gelen düzenlemenin detayları!

Zincir Marketlere Yeni Düzenleme

Vatandaş, uzun süredir zincir marketlerde günlük yaşanan devasa fiyat artışlarından şikayet ediyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da daha önceki açıklamalarında zincir marketleri fırsatçılık, stokçuluk ve fahiş fiyat politikasından kaçınmaya davet etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aksi halde kendilerinin zincir marketlere karşı düzenlemelerle yaptırımlarda bulunabileceğini dile getirmişti.

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zincir marketlere yönelik belirttiği düzenlemelerin ilki Resmi Gazete’de yayımlandı. Zincir marketlere ilişkin düzenleme Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalandı ve Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Zincir Marketler Ürün ve Şube Bilgilerini Bildirecek

Zincir marketlere yönelik yapılan son düzenlemeye göre zincir marketlerin, satışa sundukları ürünleri ve şubelerini Ticaret Bakanlığı’na bildirmek zorunda kalacak. Düzenlemeye göre zincir marketler tarafından satıştaki ürün ve şubelerine ilişkin bilgileri Ticaret Bakanlığı’na bildirecek. Ticaret Bakanlığı tarafından ise kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesinin sağlanması sağlanacak. Bu şekilde gıda perakende sektöründeki “hızlı tüketim malları” satışı gerçekleştiren ve şube sayısı 200’den fazla olan zincir mağazalar kapsama alındı.

Söz konusu zincir marketlerin satışa sundukları ürünleri ve satışın yapıldığı şubeye ilişkin verileri, Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek sisteme aktarma yükümlülüğüne sahip olacak. Düzenleme çerçevesinde söz konusu verilerin ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi. Ayrıca veri aktarımının usul ve esaslarına ilişkin detayların Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenerek, söz konusu zincir mağazalara bildirileceği belirtildi.

Devlet tarafından gerçekleştirilen yeni düzenleme ile birlikte zincir marketlerdeki hızlı tüketim ürünlerinin fiyatlarında düşüş yaşanması hedefleniyor. Ticaret Bakanlığı yetkilileri, gerekli görülmesi halinde yeni düzenlemelerinde zincir marketlere yönelik olarak gelebileceğini açıkladı.